Ministr Němeček: Pomůžeme Srbsku zlepšit péči o novorozence

Vytvořeno: 11. 11. 2015 Poslední aktualizace: 11. 11. 2015

Ministři zdravotnictví Svatopluk Němeček a Zlatibor Lončar se při úterním pracovním jednání v Bělehradě dohodli na třech klíčových oblastech spolupráce obou zemí. Česká republika poskytne Srbsku přátelskou výpomoc při zlepšení perinatologické péče, asistované reprodukce a podělí se o zkušenosti se zaváděním systému úhrad zdravotní péče.

„Úmrtnost novorozenců je u nás jedna z nejnižších na světě, k čemuž významnou měrou napomohlo ustavení perinatologických center. Jsem velmi hrdý na české lékaře, jejichž práce v této oblasti dosahuje špičkové úrovně. Naši experti pomohli vytvořit srbským kolegům koncept organizace péče o novorozence. S ministrem Lončarem jsme se také dohodli na vytipování několika perinatologických center v České republice, kde srbští lékaři uvidí, jak centrum funguje, a budou tak moci své poznatky přenést do srbských center. Na podobném modelu spolupráce jsme se domluvili i v oblasti asistované reprodukce, přičemž Srbsku pomůžeme také při tvorbě legislativy, která s ní souvisí,“ uvedl po jednání ministr Němeček.

„Pro srbské zdravotnictví budou přínosné i naše dosavadní poznatky se změnami v systému úhrad za zdravotní péči. Zavádění systému DRG se u nás před léty příliš nepovedlo, můžeme proto kolegům poradit, jakých chyb se vyvarovat a sdílet současná řešení a zkušenosti s postupem nápravy,“ dodal k tématům jednání Svatopluk Němeček.

 

 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?