Ministr Adam Vojtěch pro Blesk: 7 procent je pro nás v tuto chvíli strop

Vytvořeno: 17. 9. 2018 Poslední aktualizace: 17. 9. 2018

Datum vydání: 15. 9. 2018
Zdroj: Blesk
Autor: Jakub Kopřiva


Nejednají, jen si diktují a jsou to sobci. Do zdravotnických odborářů se pustil v rozhovoru pro Blesk ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (31, za ANO). Ten se s předáky nemůže dohodnout, o kolik by měly příští rok růst platy v sektoru. 

Na čem vázne jednání s odboráři? 
První jednání, které proběhlo minulý týden, trvalo tři hodiny. Tam jsme se bavili li o 5procentním nárůstu. To nebylo odbory akceptováno. Ve čtvrtek jsme opět jednali a my předložili nový návrh. Ale odbory místo toho, aby přišli se svým návrhem, tak konsensus odmítají a trvají na 10 procentech. My jsme navrhli 7 procent. Z jejich strany je to diktát. Pro mě to není seriózní jednání.

Je to pro vás strop? 
Pro nás je v tuto chvíli 7 procent strop. Chtěli jsme se potkat někde na půli cesty. Ale odbory chtějí 10 procent a nejsou ochotné bavit se o něčem jiném.“ 

Kde si odbory myslí, že na to ministerstvo vezme? 
To nevím. Oni asi chtějí, abychom sáhli do rezerv zdravotních pojišťoven. Ale to odmítám. Je to krátkozraké řešení, kdy spotřebujeme nějaké miliardy. Rezervy potřebujeme na horší časy. Může nastat situace, kdy bude zpomalovat ekonomika a pak se do nich třeba bude muset sáhnout. Odbory ale bohužel myslí jen v jednom roce, a co bude dál, jim je jedno.“ 

Takže se podle vás odboráři chovají sobecky? 
Je to sobeckost. A krátkozrakost. Musíme se na to dívat minimálně ve střednědobém horizontu, kdy se může stát cokoliv, a projíst rezervy umí každý. Jsem zodpovědný za to, aby systém fungoval dlouhodobě, a ne jenom v příštím roce.

Hrozí tedy stávka? 
Podle informací, které dali, tak ne. Nakonec řekli, že do stávky nepůjdou.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?