Ministerstvo zdravotnictví vyslalo další čtyři kamiony s léky darovanými farmaceutickými společnostmi na pomoc Ukrajině

Vytvořeno: 30. 6. 2022 Poslední aktualizace: 30. 6. 2022

Ministerstvo zdravotnictví tento týden vypravilo ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a Českou asociací farmaceutických firem další čtyři kamiony léků na pomoc Ukrajině. Bezmála 100 tisíc balení léčiv v souhrnné hodnotě téměř 2,5 milionů korun darovaly společnosti Baxter CZECH spol. s.r.o. a Medic Art s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Celkově v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině bylo vysláno již 9 kamionů.

V rámci posledních čtyř várek pomoci jsou na Ukrajinu převáženy především léčivé přípravky ve formě roztoků, které svým obsahem a koncentrací odpovídají plazmě. Pomáhají při obnově nebo ztrátě mimobuněčné tekutiny.

„Situace na Ukrajině je stále vážná a vyžaduje naši pomoc. Do oblastí zasažených vojenským konfliktem proto nadále posíláme ukrajinským občanům a lékařům potřebné léky, které darovaly farmaceutické společnosti. Za jejich dary jsem jim nesmírně vděčný,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Celkově v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyslalo Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s darujícími společnostmi devět kamionů léčivých přípravků v celkovém počtu okolo 880 000 balení a souhrnné finanční hodnotě téměř 36 milionu Kč.

Konkrétně se jedná o léčivé přípravky pro využití v urgentní medicíně, vhodné na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, léčbu šokových stavů, srdečních onemocnění a dalších potřebných léků, které byly vyžádány ukrajinskou vládou. Dodávka humanitární pomoci byla realizována za pomoci těchto dárců: Zentiva, ProMed, Stada, Glenmark, EwoPharma, ViaPharma, Sanofi, Opella, Herbacos Recordati s.r.o., Pierre Fabre a +pharma Česká republika s.r.o., Valtix Pharma s.r.o., Medic Art s.r.o., Baxter CZECH spol. s.r.o.

Partnery Ministerstva zdravotnictví v koordinaci pomoci jsou Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, Česká asociace farmaceutických firem a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Dopravu prvních 3 kamionů bezplatně zajistila společnost Alliance Healthcare a bezplatné právní služby advokátní kancelář PRK Partners.

Humanitární pomoc je realizována skrze společný Mechanismus civilní ochrany EU a Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události.   


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?