Ministerstvo zdravotnictví se ohrazuje proti tvrzení článku serveru Seznam Zprávy

Vytvořeno: 4. 8. 2020 Poslední aktualizace: 4. 8. 2020

Ministerstvo zdravotnictví ČR se ohrazuje proti tvrzení Seznam zpráv v článku Zveřejníme vše, tvrdil Vojtěch. Úřad ale zatajil objednávky za tři miliardy.

Ministerstvo nezatajilo objednávky za tři miliardy, jak server uvádí. Naopak v průběhu centrálního nákupu veškeré objednávky transparentně zveřejňovalo a otevřeně komunikovalo s médii o jednotlivých nákupech skrze pravidelně aktualizované tabulky na svém webu.

S ohledem na to, ze nákup probíhal v nouzovém stavu, ukládá zákon zveřejnit objednávky v Registru smluv do třech měsíců. Ministerstvo zdravotnictví tak učinilo v zákonné lhůtě. Registr však nerozlišuje, zda byla objednávka stornována. Mezi zveřejněnými doklady se proto také objevily všechny stornované objednávky, které logicky nebyly zveřejněny v přehledových tabulkách na webu ministerstva, neboť ty obsahovaly pouze skutečně realizované obchodní aktivity. Ačkoliv byla tato skutečnost Seznam zprávám na dotaz vysvětlena, v textu ji nereflektují a dopouští se tak mediální fabulace.

Ačkoliv to zákon neukládá, Ministerstvo zdravotnictví postupně zveřejňuje v Registru smluv také storna objednávek, aby i z tohoto výpisu bylo jasné, jaké ze zveřejněných objednávek byly realizovány.

Skutečně uhrazené platby ministerstva lze pak od začátku dohledat ve zveřejněném seznamu všech uhrazených faktur: https://mzd.gov.cz/category/uredni-deska/faktury/


Jste spokojeni s obsahem této stránky?