Ministerstvo zdravotnictví předložilo návrh na zvýšení platů zdravotníků o 8,5 miliardy, odbory nabídku odmítly

Vytvořeno: 21. 11. 2023 Poslední aktualizace: 4. 1. 2024

Zástupci Ministerstva zdravotnictví dnes opět jednali se zástupci Sekce mladých lékařů ČLK, nemocnic, zaměstnavatelů a zdravotnických odborů. Oproti předchozím návrhům, mezi které patří snížení počtu přesčasových hodin, zavedení 24hodinového pobytu na pracovišti a navýšení odměňování zdravotníků, byl nově představen návrh plošného navýšení tarifních tabulkových platů o 5 %. Odbory tento návrh odmítly. Další jednání proběhne v pondělí 27. 11. 2023.

 Přepis tiskové konference

„Je mi to moc líto, ale odbory dnes odmítly nejvyšší možné navýšení mezd lékařů a zdravotnického personálu, jaké jsme mohli nabídnout ještě nad rámec úhradové vyhlášky. Udělal jsem při snaze o dosažení dohody maximum. Náš partner bohužel požadavky stupňoval a neměl ochotu ani k částečnému kompromisu. Lékařům ale platy vzrostou i bez dohody, z veřejného zdravotního pojištění je na růst platů a mezd vyhrazeno příští rok 6,8 miliardy korun, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Nyní tak od 1. ledna příštího roku začne platit Zákoník práce, který nově zavede 24 hodinový výkon práce a vrátí přesčasové hodiny na původní počet 416. Změny ve vzdělávání a další budou platit tak, jak byly dohodnuty. Lékařům vzrostou platy podle původního návrhu ministerstva, tedy tak, že na mzdy bude rozděleno 6,8 miliardy z úhradové vyhlášky. Nejmladší lékaři s nejnižšími platy dostanou přidáno více a tento růst bude garantován v přímo řízených organizacích. Ostatní zdravotnické profese dostanou přidáno 5 % tarifu v osobním ohodnocení.

V každé přímo řízené nemocnici s akreditací pro vzdělávání bude působit koordinátor pro vzdělávání a do konce roku také vznikne kontaktní místo pro stížnosti lékařů na průběh jejich specializačního vzdělávání. Zakotveno bude také zákonné volno před atestační zkouškou a tzv. zkouškou po kmeni, která je přibližně v polovině období předatestačního vzdělávání. V příštím roce také vznikne zákon o odměňování ve zdravotnictví, který příjmy zdravotníků rovněž zvedne.

„Ministr předložil férovou nabídku, ale jak vidíme, tak odbory a zástupci České lékařské komory se prostě dohodnout nechtěli. My jsme jim šli naproti, ale s každým dalším námi splněným požadavkem přišlo od odborů další ne. Takzvané Hegerovo memorandum tak bude splněno k 1.1.2024 na 50 procent a od 1.1.2025 jej chceme naplnit zcela, doplnil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?