Ministerstvo zdravotnictví podpořilo vznik nového magazínu ČT „Linka 1212“

Vytvořeno: 15. 4. 2020 Poslední aktualizace: 15. 4. 2020

Nový pořad České televize „Linka 1212“ reaguje na aktuální citlivou situaci ve společnosti, kterou způsobuje epidemie onemocnění COVID-19. Smyslem pořadu je nabídnout občanům psychickou podporu i praktická doporučení v období nouzového stavu a nařízené karantény. Pořad vzniká za odborné spolupráce Ministerstva zdravotnictví ČR. První díl pořadu odvysílá ČT1 již dnes od 21.15 hodin.

Aktuální krizová situace může být pro někoho nepřiměřeně zatěžující, nepřehledná či psychicky nadlimitní. Ministerstvo chce proto skrze televizní magazín „Linka 1212“ pomoci občanům zorientovat se v tématu a poskytnout odborné rady, jak se vyrovnat se současnou situací, ale také pozvednout náladu a nabídnout inspiraci pro plnohodnotně strávený čas v izolaci.
„Stres je přirozenou reakcí na nejistotu a neznámé. Může být způsoben dlouhotrvajícími obavami o zdraví, změnou životního stylu, ale také nedostatkem informací či jejich nadmírou. V této době je proto důležité umět se zastavit, nadechnout a zaměřit se na pozitivní podněty. Dobrým krokem je také využít pomoc rodiny či odborníků,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Mottem pořadu je „Jak zůstat normální v nenormální době“. Pořad je napojen na celostátní linku 1212, především pak na linku první psychické pomoci, kterou Ministerstvo zdravotnictví spustilo 25. března. Její operátoři vyřídí až 40 intervenčních hovorů denně a poskytují tak podporu všem občanům, kteří z důvodu současné situace pociťují nepřiměřenou psychickou zátěž.
Moderátoři nového televizního pořadu budou ve studiu společně s lékaři, psychology a dalšími odborníky reagovat na vybrané dotazy občanů z linky 1212. Pořad bude doplněn o další rubriky, jako jsou tipy a rady pro život v karanténě, reportáže o lidech, kteří se zapojují do společného boje proti koronaviru či rozhovory s inspirativními osobnostmi. Na základě výzvy budou moci pokládat otázky a sdílet vlastní příběhy i diváci pořadu.
S diváckými dotazy pracujeme nejen ve studiu, chceme diváky také povzbudit, aby své zkušenosti sdíleli, protože to také pomáhá. Věříme, že správně podané informace mohou diváky inspirovat a pomoci jim udržet si své tělesné i duševní zdraví v rovnováze,“ říká vedoucí projektu a kreativní producentka České televize Alena Müllerová.
První díl odvysílá ČT dnes večer na ČT1 od 21.15 hodin a jeho hlavními hosty budou klinická psycholožka Zuzana Čepelíková a hlavní epidemiolog IKEM MUDr. Petr Smejkal.

Pořad najdete na stránkách České televize


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz  

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?