Ministerstvo zdravotnictví obdrželo darem 50 plicních ventilátorů CoroVent

Vytvořeno: 7. 10. 2020 Poslední aktualizace: 8. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes uzavřel s členem vedení společnosti PPF Vladimírem Mlynářem memorandum o daru 50 plicních ventilátorů CoroVent. Ministerstvo zdravotnictví tyto ventilátory zároveň dnes obdrželo. Plicní ventilátory v hodnotě 10 milionů korun budou následně distribuovány do několika nemocnic, které o ně již požádaly. 

„Vážím si toho, že tolik soukromých subjektů a firem nabídlo českému zdravotnictví podanou ruku právě nyní. V tomto ohledu bych chtěl společnosti PPF velmi poděkovat za její dar 50 ventilátorů, které najdou uplatnění v nemocnicích přímo řízených ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Jsem rád, že právě slavný český plicní ventilátor, vyvinutý týmem odborníků z ČVUT v rámci platformy COVID19CZ již získal prestižní certifikaci americké FDA a nyní bude sloužit i u nás,“ dodal ministr zdravotnictví.

Plicní ventilátor CoroVent byl vyvinut na platformě COVID19CZ týmem odborníků z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v čele s profesorem Karlem Roubíkem, který se umělou plicní ventilací zabývá již více než 25 let. Unikátní plicní ventilátor se začal poprvé veřejně diskutovat v průběhu března letošního roku. Tehdy se na něj mezi českou veřejností vybralo v rekordním čase přes 15 milionů korun. Následně ventilátor převzala do výroby třebíčská firma MICo, kdy byla dokumentace uvolněna pod dočasnou licencí open hardware a otevřela tak možnost výroby i dalším subjektům.

„Nadace PPF byla u projektu CoroVent od začátku. Vnímáme to nejen jako pomoc se zajištěním nouzového zařízení pro případ nárůstu pacientů, ale i jako ocenění týmu českých vědců, kteří za vývojem stáli a podporu českého výrobce, který měl odvahu do projektu investovat vlastní prostředky,“ okomentoval dar zástupce společnosti PPF Vladimír Mlynář.

Podpisu memoranda byl přítomen i profesor Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, který je zároveň vedoucím Klinické skupiny COVID při ministerstvu zdravotnictví. „Jménem odborné společnosti děkuji. Pokud budou ventilátory použity, doufám, že přispějí k lepšímu klinickému výsledku pacientů,“ doplnil profesor Vladimír Černý.

Plicní ventilátory CoroVent budou nyní rozděleny do šesti nemocnic, které jsou přímořízenými organizacemi ministerstva zdravotnictví, a to v následujících počtech:

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 10 ks

Thomayerova nemocnice 10 ks

Fakultní nemocnice v Motole 10 ks

Fakultní Nemocnice Hradec Králové 5 ks

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 5 ks

Fakultní nemocnice Plzeň 10 ks


Odbor komunikace s veřejností
Bc. Jan Brodský, ředitel odboru komunikace, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?