Ministerstvo zdravotnictví informuje o možnostech využití antivirotika Tamiflu

Vytvořeno: 17. 1. 2013 Poslední aktualizace: 17. 1. 2013

Ministerstvo zdravotnictví dnes obdrželo od Státního úřadu pro kontrolu léčiv potvrzení o možnosti využití antivirotika Tamiflu, které pochází z rezerv MZ ČR. „Devět tisíc balení léku bude během následujících hodin distribuováno do šesti fakultních nemocnic v ČR. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zůstane k dispozici i lék Relenza, který MZ ČR uvolnilo již minulý týden,“ říká náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák. Hlavní hygienik označil situaci v Česku za epidemii, a to vzhledem k situaci ve výskytu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a s ohledem na výrazný nárůst chřipce podobných onemocnění.
K 17. 1. 2013 bylo v ČR hlášeno celkem 135 případů závažných onemocnění chřipkou a 23 osob zemřelo.  
 

Relenza, která patří do stejné skupiny antivirotik jako Tamiflu, byla k dispozici nemocničním i dalším lůžkovým zařízením ve Všeobecné fakultní nemocnici již od pátku minulého týdne. „Z původně uvolněných 1440 balení léku si jich do včerejšího dne nemocnice převzaly 225,“ říká Ferdinand Polák. Zájem o Relenzu zatím projevilo celkem 20 nemocnic. Každé zařízení si může z rezervy odebrat takové množství léku, které by pokrylo léčbu až trojnásobku pacientů, kteří jsou v danou chvíli v tomto zařízení hospitalizováni a jejichž zdravotní stav si podání Relenzy vyžaduje.
 
Léčivý přípravek Tamiflu bude distribuován do lékáren níže uvedených fakultních nemocnic:
Ø      VFN Praha                   3000 balení
Ø      FN Plzeň                      2000 balení
Ø      FN Hradec Králové    1000 balení
Ø      FN Ostrava                  1000 balení
Ø      FN Olomouc               1000 balení
Ø      FN Brno                       1000 balení
 
V případě, že budou v dalších zdravotnických zařízeních hospitalizováni pacienti v klinickém stavu vyžadujícím léčbu antivirotikem, obrátí se poskytovatel na některou z lékáren výše uvedených fakultních nemocnic, kde mu bude léčivý přípravek po předchozí telefonické domluvě vydán.
 
„V praxi se také osvědčily telefonní linky, které zajistilo MZ a které jsou využívány ošetřujícími lékaři ke konzultaci u zvlášť závažných případů. Touto cestou bych proto rád poděkoval specialistům Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kteří jsou v podstatě nepřetržitě pro tyto konzultace k dispozici,“ říká Ferdinand Polák.
 
Antivirotika jsou poskytována pacientům k léčbě klinicky závažného průběhu virového onemocnění a pacientům s rizikovými faktory, kde hrozí nebezpečí vzniku závažných komplikací. Mezi nejdůležitější rizikové faktory patří těhotenství ženy ve druhém a třetím trimestru gravidity, věk nižší dvou let a vyšší 65 let, chronické plicní onemocnění, cukrovka apod. „Znovu zdůrazňuji, že tato antivirotika rozhodně nejsou určena pro léčbu běžného chřipkového onemocnění, kdy by se pacienti měli řídit běžnými léčebnými postupy. Těmi jsou zejména klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů. Léčbu lze případně podpořit běžně dostupnými léky jako je paralen či acylpyrin,“ doplnil Ferdinand Polák.
 
 
 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?