Ministerstvo zdravotnictví dnes vyšle už desátý kamion s humanitární pomocí na Ukrajinu

Vytvořeno: 6. 9. 2022 Poslední aktualizace: 6. 9. 2022

Ministerstvo zdravotnictví dnes vypraví ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a Českou asociací farmaceutických firem další kamion s léky na pomoc Ukrajině. 22 032 balení léčiv v souhrnné hodnotě přes 1,3 milionů korun darovala společnost Glenmark Pharmaceuticals Distribution s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Celkově v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyslalo Ministerstvo zdravotnictví ČR včetně dnešní zásilky již deset kamionů.

„Ukrajinci už přes půl roku statečně odolávají ruské vojenské invazi. Jsem hrdý, že jim můžeme pomoci nejen tím, že v České republice děláme maximum pro jejich rodiny, ale že díky darům farmaceutických firem pomáháme i v místě konfliktu. Dnes na cestu vyrazí již desátý kamion s potřebnými léky. Děkuji všem, kteří pomáhají,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V rámci poslední várky pomoci jsou na Ukrajinu převáženy především léčivé přípravky vhodné pro tlumení bolesti a horečky. Součástí dodávky jsou také léky, které jsou vysoce účinné v léčbě různých infekcí, mezi něž patří infekce horních a dolních cest dýchacích nebo infekce kůže a měkkých tkání.

Celkově v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyslalo Ministerstvo zdravotnictví ČR včetně dnešní zásilky již deset kamionů léčivých přípravků do centrálního skladu humanitární pomoci v Polsku. Ve spolupráci s darujícími společnostmi byla odeslána humanitární pomoc v celkovém počtu více než 900 000 balení v souhrnné finanční hodnotě téměř 37,3 milionu Kč.

Konkrétně se jedná o léčivé přípravky pro využití v urgentní medicíně, vhodné na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, léčbu šokových stavů, srdečních onemocnění a dalších potřebných léků, které byly vyžádány ukrajinskou vládou. Dodávka humanitární pomoci byla realizována za pomoci těchto dárců: Zentiva, ProMed, Stada, Glenmark, EwoPharma, ViaPharma, Sanofi, Opella, Herbacos Recordati s.r.o., Pierre Fabre a +pharma Česká republika s.r.o., Valtix Pharma s.r.o., Medic Art s.r.o., Baxter CZECH spol. s.r.o.

Partnery Ministerstva zdravotnictví v koordinaci pomoci jsou Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, Česká asociace farmaceutických firem a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Dopravu prvních 3 kamionů bezplatně poskytla společnost Alliance Healthcare a bezplatné právní služby advokátní kancelář PRK Partners.

Humanitární pomoc je realizována skrze společný Mechanismus civilní ochrany EU a Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?