Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo fungování, cíle a projekty Národního institutu pro kvalitu a excelenci zdravotnictví

Vytvořeno: 5. 9. 2024 Poslední aktualizace: 5. 9. 2024

Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo fungování a nové iniciativy v rámci Národního institutu pro kvalitu a excelenci zdravotnictví (NIKEZ), které mají zásadně posílit kvalitu a dostupnost zdravotní péče v České republice. Hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb je velmi rozsáhlá agenda, která se opírá o neustále se měnící poznatky mnoha vědních oborů a kterou je nutné centrálně rozvíjet a řídit.

NIKEZ byl ustanoven v lednu 2023 a pracuje v rámci řídících struktur Ministerstva zdravotnictví ČR jako vývojové a metodické centrum. Zaměřuje se na řízení kvality a bezpečí zdravotních služeb, včetně optimalizace systému hodnocení kvality a výkonnosti poskytovatelů péče. NIKEZ sjednocuje činnost již existujících odborů a týmů MZ ČR a jeho přímo řízených organizací a cílem tak je i finančně pokrýt maximum aktivit z existujících nebo nových grantových zdrojů. Nejedná se však o nový ústav či strukturu vyžadující institucionální prostředky a nové zaměstnance.

„Jsem velmi rád, že se NIKEZ věnuje tématu dostupnosti a kvality péče v ČR, neboť je to jedna z mých nosných priorit na Ministerstvu zdravotnictví. Tím ale nemyslím dostupnost pouze ve smyslu dojezdové vzdálenosti nebo geografické přítomnosti nějakých služeb, myslím tím skutečnou dostupnost, kterou určují zejména reálné kapacity zdravotnických pracovníků, výkonnost poskytovatelů a dodržování klinických doporučených postupů,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Mezi hlavní projekty NIKEZ patří zavedení systému hodnocení kvality center vysoce specializované péče, optimalizace úhrad akutní péče, a rozvoj elektronického objednávkového systému na klíčová vyšetření. Dále se zaměřuje na zlepšení dostupnosti diagnostických vyšetření a sledování čekacích lhůt. „Naším cílem je, aby pacient nemusel obcházet řadu poskytovatelů a aby se co nejdříve dostal ke konečné diagnóze problému,“ dodal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

Velmi podstatnou agendou NIKEZ je rovněž identifikace slabých míst v dostupných kapacitách zdravotnických pracovníků, lékařů i nelékařských zdravotnických profesí, a přijímání účinných opatření k eliminaci hrozících rizik. „Velkou výzvou je hrozící stárnutí zdravotnických pracovníků a s tím související odchody do důchodu, čemuž musíme čelit posilováním vzdělávacích kapacit příslušných škol. Řešení ale není jen v samotných počtech pracovníků. Současně iniciujeme řadu projektů zaměřených na celoživotní vzdělávání, zvyšování kompetencí či psychologickou podporu zdravotnických pracovníků,“ uvedla Alice Strnadová, hlavní sestra ČR a ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zajištění výše uvedených cílů vyžaduje intenzivní spolupráci napříč celým zdravotnickým sektorem. NIKEZ se proto zaměřuje i na posílení komunikace mezi všemi klíčovými aktéry, včetně pojišťoven, odborných společností, krajů a pacientských organizací. NIKEZ rovněž plánuje rozšíření mezinárodní spolupráce, která zahrnuje mimo jiné ustavení českých center COCHRANE a GRADE.

Přílohy

Typ souboru: docx
handout.docx (25,33 KB)
Typ souboru: pdf
prezentace.pdf (3,67 MB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?