Ministerstvo zdravotnictví: Antibiotik je pro další období dostatek. Epidemiologickou situaci i nárůst respiračních onemocnění v Číně aktivně sledujeme

Vytvořeno: 7. 12. 2023 Poslední aktualizace: 14. 12. 2023

Ve čtvrtek 7. prosince proběhlo další pravidelné jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčiv za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Státního zdravotního ústavu, distributorů léčiv, České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a prezidenta České lékárnické komory. Antibiotik je pro další období dostatek, a to i při zohlednění aktuální epidemiologické situace a nárůstu respiračních onemocnění v Číně, které ohlásily 13. listopadu čínské úřady.

„Nadále platí, že každý pacient v České republice dostane účinnou antibiotickou léčbu. Dodávky léčiv včetně penicilinových sirupů jsou průběžně zaváženy. Česká republika má také dostatek vakcín proti covid-19 a chřipce i antivirotik proti covid-19. Chtěl bych tímto apelovat, aby se lidé, zejména ohrožené skupiny pacientů, nechali očkovat. Očkování je stále nejúčinnější nástroj prevence před těžkým průběhem onemocnění. Ať už chřipky nebo covid-19,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Pracovní skupina řešila také aktuální epidemiologickou situaci, včetně nárůstu respiračních onemocnění v Číně, které ohlásily 13. listopadu čínské úřady. Pravděpodobným původcem velké části infekcí označovaných jako „suchý zápal plic“ je, dle dostupných informací, Mycoplasma pneumoniae. V České republice se jedná o běžnou bakteriální infekci léčitelnou antibiotiky, kterých je u nás dostatečné množství.

„Situaci v České republice s jednotkami hlášených případů infekcí Mycoplasma pneumoniae lze označit za standardní a nevymykající se epidemiologické situaci v tomto období. Společně s odborníky z WHO a ECDC vývoj nadále aktivně monitorujeme,“ uvedla Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu.

„V České republice jde o běžnou bakteriální infekci, nejedná se o žádnou novou bakterii ani virus. Šíří se kapénkami v kolektivech a rodinách. Příznaky onemocnění jsou dlouhodobé, kašel může přetrvávat i několik týdnů. Léčba je možná antibiotiky,“ řekl Vladimír Koblížek, přednosta plicní kliniky FN Hradec Králové a nastupující předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?