Ministerstvo zdravotnictví a společnost BB Pharma uzavřely Memorandum o spolupráci v oblasti zajištění dostupnosti léčivých přípravků pro pacienty v České republice

Vytvořeno: 18. 4. 2024 Poslední aktualizace: 18. 4. 2024

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a předseda představenstva společnosti BB Pharma Jiří Volf dnes podepsali memorandum o koordinaci výroby a dodávek léčivých přípravků s obsahem léčivé látky phenoxymethylpenicilin v pevné lékové formě tak, aby jich pro české pacienty byl v průběhu celého roku 2024 dostatek. Tyto dodávky pokryjí očekávanou spotřebu v letošním roce a fungují jako silný stabilizační prvek českého lékové trhu v této oblasti.

Spolu s tím společnost BB Pharma a.s. připravuje výrobu podání žádosti o registraci léčivého přípravku s obsahem penicilinu v tekuté lékové formě pro dětské pacienty v České republice. To by v případě úspěšného vstupu na český lékový trh vedlo ke snížení závislosti České republiky na dominantním dodavateli tohoto léčivého přípravku, určeného zejména pro dětské pacienty.

„Rok 2023 v plné síle ukázal, že závislost České republiky na konkrétních dodavatelích obtížně nahraditelných léčiv vystavuje české pacienty riziku, že v případě jejich výpadku není možné dodávky okamžitě nahradit z jiných zdrojů. Proto podnikáme kroky k větší diverzifikaci dodavatelů, abychom minimalizovali zranitelnost České republiky vůči výpadkům dodávek léků,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Společnost BB Pharma vnímá zodpovědnost, kterou jako významný účastník českého lékové trhu má vůči českým pacientům a staví se k tomu čelem. Už v loňském roce jsme výrazně navýšili výrobu našich léčivých přípravků a pokryli poptávku v době, kdy se českým pacientům nedostávalo penicilinu. V tom hodláme pokračovat,“ doplnil předseda představenstva společnost BB Pharma Jiří Volf.

Ministerstvo zdravotnictví a společnost BB Pharma také budou spolupracovat na zajištění dalších léčivých přípravků z portfolia společnosti BB Pharma, zejména injekčních lékových forem antibiotik a depotních antipsychotik.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?