Ministerstvo podepsalo s firmou Pfizer smlouvu o dodávkách Paxlovidu

Vytvořeno: 23. 8. 2022 Poslední aktualizace: 23. 8. 2022

Ministerstvo zdravotnictví a Pfizer uzavřely smlouvu o dodávkách perorálního antivirotika Paxlovid proti onemocnění covid-19. Smlouva uzavřená do konce roku 2022 zajišťuje České republice dostatečné množství tohoto léku pro předpokládanou podzimní vlnu. První dodávky jsou očekávány v průběhu září.

„Jsem velmi rád, že brzy budeme moci nabídnout další plně hrazené a vysoce účinné antivirotikum proti covid-19 všem českým pacientům, kteří jej budou potřebovat. Pandemie ještě neskončila. Covid je smrtelné onemocnění, na které musíme být připraveni,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministerstvu zdravotnictví se povedlo vyjednat dobrou smlouvu, která zaručí dostatečné množství tohoto léku, a také to, že se nespotřebované léky nebudou muset hradit ze státního rozpočtu, jako tomu bylo v některých případech dříve, například u monoklonálních protilátek.

Pacienti obdrží lék na základě žádanky od svého praktického lékaře nebo specialisty v celkem 58 nemocničních lékárnách po celé ČR. Jedná se o perorální antivirotikum podávané ve formě tablet, které zastavuje množení viru v buňkách. Pomáhá tělu překonat virovou infekci a může předejít rozvoji závažné formy onemocnění a zabránit úmrtí.

Paxlovid je určený pro pacienty s potvrzeným covid-19 a vysokým rizikem zhoršení do závažné formy onemocnění. Studie potvrzují, že pokud je lék podán do 5 dní od prvních příznaků, jeho účinnost snížit riziko hospitalizace a úmrtí je 88%.

„Jsme velmi hrdí na to, že společnost Pfizer dokázala včas vyvinout a přinést pacientům nejen ochranu ve formě vakcíny, ale také léčbu ve formě antivirotika. Tato kombinace umožňuje každé zemi efektivně předcházet devastujícím následkům covidu a jsem si jistý, že také v České republice zabrání mnoha případným dalším těžkým stavům či dokonce úmrtím a významně sníží zdravotní náklady na léčbu onemocnění covid-19,“ řekl generální ředitel společnosti Pfizer v ČR Pavel Sedláček.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?