Martin Holcát jmenován novým ministrem zdravotnictví

Vytvořeno: 10. 7. 2013 Poslední aktualizace: 10. 7. 2013
Do funkce ministra zdravotnictví byl dnes (10. 7.) jmenován MUDr. Martin Holcát, MBA. Dosavadní náměstek pro léčebně preventivní péči Fakultní nemocnice v Motole tak ve funkci střídá doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc.
 
„V tuto chvíli pochopitelně není zřejmé, jaký mandát bude tato vláda mít, kolik dostaneme času i příležitostí pro případné legislativní změny. Proto lze jen těžko plánovat nějaké dlouhodobé legislativní práce či zcela nové koncepční změny. Z mého pohledu je nyní nejaktuálnější oblastí, kterou je třeba řešit, příprava úhradové vyhlášky na příští rok,“ říká Martin Holcát. Resort se podle jeho slov bude muset také vyrovnat s nálezem Ústavního soudu, který napadl současnou legislativní úpravu nadstandardů a poplatků za pobyt v nemocnici. „Obě tyto záležitosti jsou řešitelné poměrně jednoduchými legislativními úpravami. Jsem připraven na nich začít velmi rychle pracovat,“ doplnil Martin Holcát. Nový ministr také hodlá zlepšit komunikaci resortu s jednotlivými segmenty zdravotnictví, ať už se jedná o poskytovatele zdravotní péče, pojišťovny, odborné společnosti, odborové kluby, Českou lékařskou komoru apod.
 
S dalšími koncepčními normami, které má již resort rozpracované, se musí podle vlastních slov nový ministr teprve podrobněji seznámit. „Ať už se jedná o tzv. protikuřácký zákon nebo novelu zákona o zdravotním pojištění – obě normy považuji při letmém zhodnocení za přínosné, musím se s nimi ale podrobně seznámit a vyhodnotit míru priority, se kterou se jim má úřad věnovat,“ vysvětlil Holcát.
 
MUDr. Martin Holcát, MBA působí od roku 2006 jako náměstek pro léčebně preventivní péči ve FN Motol, zároveň již několik let zastává funkci odborného asistenta 1. lékařské fakulty UK. V průběhu své profesionální kariéry působil mj. jako první náměstek ministra zdravotnictví (1999 – 2000), jako ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (2000 – 2004) či jako ředitel Koordinačního střediska transplantací (2004 – 2006). Ministr zdravotnictví je ženatý, má dvě děti a mezi jeho zájmy patří potápění, fotografování a literatura.
 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?