Lékařské konzilium informovalo o zdravotním stavu prezidenta ČR Miloše Zemana

Vytvořeno: 2. 8. 2013 Poslední aktualizace: 2. 8. 2013

Na dnešní tiskové konferenci seznámili tři členové lékařského konzilia v čele s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem přítomné novináře s aktuálním zdravotním stavem prezidenta republiky Miloše Zemana. 

 

Lékařské konzilium v současné době čítá 12 členů (viz příloha č. 1), jejich počet se ale do budoucna může dle potřeby měnit. „Chtěl bych říci, že je mi ctí vést lékařské konzilium pana prezidenta a stejně tak je ctí i ostatním jeho členům.  Plánujeme pravidelná setkání jedenkrát do měsíce a pak, samozřejmě, schůzky ad hoc dle aktuálního zdravotního stavu pana prezidenta,“ dodal Holcát. Profesor Aleš Žák, přednosta 4. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice, zmínil historické obtíže pana prezidenta s ledvinovými kameny v močových cestách, k aktuální diagnóze uvedl, že se jedná o lehkou formu diabetu a s ní související neuropatii. „Diabetem typu II trpí v České republice 8 % populace,“ říká Žák a dodává: „Tento typ je středně intenzivní a včasným zásahem jej lze úspěšně léčit. V této chvíli je kromě medikace důležité změnit stravovací návyky, upravit jídelníček a omezit kouření.“

 

V souvislosti s neuropatií, tedy funkční poruchou nervu, která je velmi bolestivá a nepříznivě ovlivňuje motoriku, podstoupí prezident Zeman pod vedením profesora Pavla Koláře rehabilitaci. Jak Kolář na tiskové konferenci zmínil, rehabilitace bude zátěžová, odpovídající zdravotnímu stavu a zaměří se při ní na trénování dolních končetin. „Neuropatie je senzitivním poškozením nervu, kdy pacient necítí nohu. Obtíže s tím související jsou sice trvalé, nicméně v této chvíli je důležité postup neuropatie zastavit a toho můžeme docílit rehabilitací a cvičením, ale také úpravou jídelníčku a omezením nadváhy,“ vysvětluje Kolář.

 

Ministr Holcát předpokládá, že se zdravotní stav prezidenta Zemana bude postupně zlepšovat. Prezidentovy aktuální zdravotní obtíže podle ministra neohrožují výkon jeho funkce.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy

Typ souboru: doc
Příloha 1.doc (147,00 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?