K očkování se mohou registrovat děti od 12 let

Vytvořeno: 1. 7. 2021 Poslední aktualizace: 1. 7. 2021

Rezervační systém od čtvrtka 1. července nabídne registraci na očkování také dětem mezi 12 a 15 lety. Probíhat bude na vybraných očkovacích místech, na kterých je k dispozici pediatr nebo praktický lékař pro děti a dorost.

Pokud je očkovací místo součástí nemocnice s lůžkovým oddělením pediatrie, nemusí být zajištěna přítomnost pediatra nebo praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) přímo na očkovacím místě, avšak musí být zabezpečena jeho dostupnost za účelem indikace v případech potřeby a pro poskytnutí potřebné péče při výskytu nežádoucí reakce po očkování. Pokud se jedná o očkovací místo, které nedisponuje lůžkovým oddělením pediatrie, je nutno zabezpečit přítomnost pediatra nebo PLDD přímo na očkovacím místě. Indikace a aplikace očkovací látky přímo pediatrem nebo PLDD není nutná.

„Dětské kolektivy mohou být rizikem pro šíření choroby a její případné přenesení do rodin, proto považujeme očkování dětí proti onemocnění covid-19 za důležité. U plně naočkovaných dětí předpokládáme, že by se jich už netýkalo testování,” doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V každém kraji jsou minimálně dvě taková očkovací místa. Ve většině krajů však funguje očkovacích míst více, v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem jich je dokonce osm. Při registraci do Centrálního rezervačního systému jsou těmto zájemcům nabídnuta pouze ta očkovací místa, která jsou pro tyto účely personálně zabezpečená. Očkovací látkou je vakcína Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech.

U věkové skupiny 12-15 let je při aplikaci očkování nezbytná přítomnost zákonného zástupce a také nutnost vyplnit před očkováním dotazník. Zákonný zástupce udělí informovaný souhlas s očkováním (písemná forma není nutná, avšak očkovací místo si ho může v této formě vyžádat). 

Certifikát o očkování neboli EU covid pas je pak možné dítěti stáhnout na portálu ocko.uzis.cz. Zde stačí zadat telefonní číslo, email a datum narození. Od 1. července bude EU covid pas vstupenkou pro volné cestování v rámci celé EU. Prokazovat se jím lze papírovou formou nebo skrze aplikaci Tečka.

Očkovací místa určená pro děti ve věku 12 – 15 let podle jednotlivých krajů najdete v příloze tiskové zprávy.


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?