IKEM čeká kvůli havárii tepla řízená evakuace

Vytvořeno: 27. 1. 2017 Poslední aktualizace: 27. 1. 2017

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) postihla havárie teplovodního potrubí, která bude vyžadovat několikadenní opravu. Dodávka tepla by nicméně měla vydržet až do pondělí, kdy začne oprava prasklé části potrubí. To by si vyžádalo řízenou evakuaci pacientů a vybraného personálu do okolních nemocnic, která by měla začít v pondělí v 8:00. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v návaznosti na tyto informace svolal krizový štáb včetně ředitelů pražských nemocnic, které by měly po dobu odstávky pacienty s ošetřujícím personálem převzít. „Půjde zhruba o 100 osob, které budou muset být podle předem určeného plánu převezeny do ostatních nemocnic. Nejedná se o dramatickou situaci, v Praze jsme na to dobře připraveni, a to i v případě, kdyby nastala akutní potřeba a evakuace by musela proběhnout dříve, než v pondělí,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

 

 

Podle ředitele IKEM Aleše Hermana zůstanou v zařízení jen ti pacienti, u kterých by přesun do jiné nemocnice znamenal velké riziko. Takových pacientů je na tamních odděleních JIP a resuscitační a koronární jednotce kolem 30. „Tito pacienti budou mít zajištěno teplo pomocí elektrických přímotopů,“ řekl Aleš Herman na mimořádném tiskovém brífinku. IKEM v reakci na havárii okamžitě zastavil příjem nových pacientů a jeho personál zůstane tento víkend v pohotovosti. Příští týden pak budou uzavřeny také tamní ambulance.

Podle vedení IKEM může oprava teplovodního potrubí trvat 12 až 48 hodin a pacienti by se tedy mohli vrátit již ve čtvrtek (2. února). Rozvoz pacientů zaštiťuje ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.

 

Pacienti budou do pražských nemocnic rozmístěni následovně:

Fakultní nemocnice Motol – 40 pacientů

Nemocnice Na Bulovce – 30 pacientů

Nemocnice Na Homolce – 30 pacientů

 

O případném dřívějším termínu evakuace rozhodne ředitel IKEM Aleš Herman. I na tuto možnost jsou všichni připraveni.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz
 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?