Hygienička Jarmila Rážová: Očkované zvýhodníme

Vytvořeno: 7. 1. 2021 Poslední aktualizace: 13. 1. 2021

Datum vydání: 7. 1. 2021
Zdroj: MF Dnes
Autor: Eva ZahradnickáUž půl roku je obtížné cestování, sportovní i kulturní život byl utlumen. K návratu do normálu má pomoci očkování. Aby se ale země otevřela a lidé se mohli setkávat, chystají se benefity pro očkované.
Ostatní se budou muset prokázat negativním antigenním testem. „Tyto možnosti závisejí na vývoji epidemiologické situace a také proočkovanosti populace. My bychom byli rádi, kdyby to začalo platit na jaře, nebo nejpozději na letní akce,“ říká hlavní hygienička Jarmila Rážová pro MF DNES.

Covidpas by sem měl elektronicky uchovávat v takzvaném Informačním systému infekčních nemocí (ISIN). Díky tomu bude mít
očkovaný člověk výhody. Jaké přesně?
Je to v prvé řadě potvrzení o tom, že jste očkovaná. Může mít elektronickou podobu, a ta bude uchovávaná v tomto systému, takže ji můžete použít i v budoucnu. Představa je, že ze systému může být pomocí QR kódu nebo jiného způsobu vytažena kdykoli, když třeba budete vyjíždět do ciziny a druhý stát nebo letecká společnost bude požadovat doklad o očkování. Je to věc, kterou řešíme paralelně s očkováním z hlediska budoucnosti a možného pohybu, který by se měl postupně uvolňovat. A zároveň to řeší i EU a ČR se zúčastní pilotního projektu právě na takzvaný covidpas. Účelem je mít s přesahem přes hranice možnost prokázat, že jsem očkovaná, a tím pádem čerpat určité benefity.

Budu mít s covidpasem i benefit jako třeba hromadné akce?
I s tím se počítá.

A s jakými konkrétně se počítá?
Například s tím, že bych mohla jít na koncert či kulturní akci, zejména takovou, kde se shromažďuje větší počet lidí. Ale pořád je to teorie, je to jedna z možností, jak využít covidpas.

Ale to je restrikce pro neočkované. Vakcinace proti covid-19 je dobrovolná, ale tímto dobrovolnost popíráme. Nebude aspoň možné mít místo očkování negativní antigenní test?
Ano, možnost antigenního testování, případně PCR testování tam musí být právě z důvodu nediskriminačního přístupu. A pokud pan ministr mluvil o tom, že projednáváme nové tabulky PES, tak zatím je tam vždycky možnost antigenního testování, PCR testování nebo případného očkování.

Bude to zdarma? Mohla bych namítat, že to je náklad navíc.
Myslím, že to nebude zdarma a může to být například součástí ceny vstupenky.

A odkdy to bude platit?
Samozřejmě tyto možnosti závisejí na vývoji epidemiologické situace a také proočkovanosti populace. My bychom byli rádi, kdyby to bylo na jaře nebo nejpozději na letní akce, pokud mluvíme o očkování. Ale antigenní či PCR testy mohou být kdykoliv.

Takže antigenní testování pojede teoreticky dál.
Ne teoreticky. Pojede dál. Jednali jsme o tom, že by dobrovolné AG testování pojištěnců pokračovalo i po 15. lednu letošního roku ve smyslu, že jedenkrát za pět dní mám nárok se testovat a tento test je hrazen ze zdravotního pojištění a není zatím stanovený horizont, kdy by se mělo ukončit. Takže by lidé mohli využít i toto bezplatné testování, ale pokud si to bude provozovat pořadatel, o čemž se bavíme, tak tam to bude velmi pravděpodobně zpoplatněné.

Když ale budete chtít lidi omezovat na jejich právech a nebude nouzový stav, měli byste mít oporu v zákoně. Chystáte zákon, který by to explicitně uváděl?
Ano, připravujeme. Je nyní po meziresortním připomínkovém řízení. Jde o zákon o ochraně veřejného zdraví. Návrh připravujeme, ale jak bude vypadat, to také hodně záleží na výsledku celého legislativního procesu.

Kdy ho předložíte vládě?
To budeme ještě domlouvat s panem ministrem, ale máme jako termín daný leden.

Pokud návrh projde, jak se budu covidpasem prokazovat? Aplikací v mobilu, nebo papírovým průkazem?
Dokážu si představit i, jak to technicky vyřešit. QR kód očkování by se mohl promítnout třeba do QR kódu vašeho lístku. Případně jednodušší je samozřejmě papírová forma.

A co s očkováním lidí, kteří už prodělali covid? Imunitu by měli mít minimálně 90 dní. Dostali by nějaký certifikát, že se nemusí ještě očkovat?
Nedostali, protože ne všichni, kteří prodělali covid-19, byli testovaní. Budou se muset prokázat, že jsou očkovaní. Člověk by neměl podléhat falešnému klamu, že když prodělal covid-19, už se nenakazí. Evidujeme několik desítek případů reinfekce. Takže nadále i v ochranné lhůtě je třeba dodržovat 3R a samozřejmě i všechna opatření nařízená vládou.

Bude covidpas sloužit i hygieně? Když bude vědět, že jsem očkovaná, vyhnu se karanténě?
Přesně tak, tato možnost je, tedy že očkovanému by při trasování neměla být udělena izolace ani karanténa. A stejně tak i lidem, kteří se s očkovaným setkali.

Postupně by se měl český průkaz napojit na rozmezí EU, abychom se mohli prokazovat při cestování do jiných zemí. My jako Česká republika budeme tento průkaz chtít, jinak se k nám nikdo nedostane?
Určitě, protože i teď chceme při cestování ze zemí na seznamu označených jako červené povinnost testu a zároveň jsou lidé omezeni na pohybu, takže ten, kdo by přiletěl a měl by doklad o očkování, nemusel by toto podstoupit. Nebo když bude mít negativní PCR test, to je už teď. V této situaci k tomu většina státu přistupuje velice obdobně. Zájmem je, aby se infekce dále nešířila, nebo se alespoň nezvyšoval potenciál šíření.

Hodně se spekuluje o možnostech uvolnění amatérského sportu. Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička s vámi jedná, jak by se dal i za současných podmínek obnovit aspoň částečně.
Milan Hnilička s námi opravdu intenzivně vyjednává a snaží se nejen pro profesionální sportovce, ale obecně pro sporty vyjednávat podmínky, za kterých by se sportovat dalo a za kterých by mohla být zrušena podmínka nošení roušky. Ale vzhledem k situaci, která je teď, to zcela určitě není otázka ledna či února, ale otázka nižších stupňů systému PES. A určitě by mohlo být podmínkou buď testování, nebo očkování.

Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost vám v půli prosince zaslalo nabídku, že by pomohli s očkováním v očkovacích centrech, mají s tím obrovské zkušenosti. Už se jim přihlásilo přes 250 lékařů. Využijete toho?
My jsme to velmi uvítali. Ve čtvrtek jim potvrdím, že s nimi počítáme. Mají velké zkušenosti s očkováním, jsou ideální skupina a jsme rádi, že se k tomu takto postavili.

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?