Hostem Ranního interview byla náměstkyně ministra Helena Rögnerová

Vytvořeno: 7. 3. 2019 Poslední aktualizace: 7. 3. 2019

 
Datum vydání: 7. 3. 2019
Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál
Autor: Jiří Chum


Jiří CHUM, moderátor 
Máte problém sehnat zubaře, protože má plno? V odlehlejších městech a obcích má tuto situaci pomoci vyřešit dotace ministerstva zdravotnictví. Celkem ji ale využilo jen 11 zubařů. Třeba ve Strakonicích, Vsetíně nebo v Chebu. Petra Lacmanová si i díky penězům od státu loni na podzim otevřela zubařskou ordinaci v Kutné Hoře. 

Petra LACMANOVÁ, zubařka 
Já jsem pracovala v Praze jako zaměstnanec, no, a před dvěma lety jsme se přestěhovali sem do Kutné Hory. Vzhledem k tomu, že mám malé děti, tak jsem nechtěla začínat s nějakým velkým dluhem za zády, takže jsem šla cestou toho, že jsem se snažila maximálně využít všechno, co zde v té ordinaci po předchozím panu doktorovi zůstalo. 

Jiří CHUM, moderátor 
Tolik postřeh zubařky z Kutné Hory, která dotaci na rozjezd ordinace využila. Hostem Ranního interview je teď náměstkyně ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helena Rögnerová. Dobrý den. 

Helena RÖGNEROVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní pojištění
Dobré ráno. 

V Česku je, paní Rögnerová, podle stomatologické komory asi 8 tisíc zubařů, ale na 10 milionů obyvatel by jich podle propočtů ministerstva stačilo jen asi 5 tisíc. Zároveň slýcháme, že zubařů je málo a je problém nějakého sehnat, tak, kde je chyba? 
Ta chyba je v registraci. Řada zubařů to má opravdu jako byznys a nechce ani navazovat smlouvy s pojišťovnou a potom nemají zájem registrovat pojištěnce, protože nechtějí dělat tu základní péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. 

A právě pro ty odlehlejší oblasti, o kterých byla řeč, je ta dotace určená. Kolik peněz tedy, pokud si budu chtít otevřít vlastní praxi, můžu získat? 
Můžete získat až 1,2 milionů korun rozložených do 5 let. Ta dotace se vlastně poskytuje na provoz té ambulance, to znamená, kryje personální náklady třeba na mzdu všeobecné sestry, dentální hygienistky nebo zubní instrumentářky a vlastně vyplácí se 240 tisíc za určitých podmínek. 

V některých regionech se zatím nenašel ani jeden žadatel o tuto dotaci. To, co jste říkala, znamená tedy, že to je zpětná vazba od lékařů, že raději nechtějí poskytovat tu základní péči a mají soukromou praxi i bez smluv se zdravotními pojišťovnami? Je to důvod, je to ten byznys, proč těch žádostí je tak málo? 
Tak já si myslím, že to, co řeší tato dotace, je spíše spojeno s odlehlejšími oblastmi, kde třeba není tolik dalších příležitostí pracovních pro rodinu toho lékaře, je tam větší vzdálenost potom do škol a podobně, takže těch příčin, že v některých oblastech není lékař, je více. Někdy je to opravdu tak, že jsou tam jenom lékaři bez smlouvy, ale někdy je to spíše více příčin a třeba nám pomáhají i obce tím, že dají nějaké velmi symbolické nájemné nebo zajistí bydlení pro toho zubaře. 

No, a existuje nějaký recept, nějaký nápad, jak to udělat tak, aby skutečně zubaři byli tam, kde jsou potřeba? Je to ještě něco jiného kromě té finanční motivace? 
Právě vytvoření těch podmínek dohromady. Tahle ta finanční motivace je důležitá i pro nás, protože my to děláme pro pojištěnce a potřebujeme, aby noví lékaři nebo lékaři, kteří přijmou tuto dotaci, registrovali pojištěnce, a to je právě jedna ze základních podmínek, že lékař musí přijmout 1500 pojištěnců během 3 let a ještě druhá jakási podpodmínka, že 10 % z nich musí být děti a senioři nad 65 let, protože ti nejhůře hledají svého zubaře. 

Jak je třeba ošetřeno, aby zubař, který dotaci využil, opravdu poskytoval pak péči místním lidem a nepřivedl si svou klientelu například z města, kde působil předtím? 
My to kontrolujeme. Máme na to pracovní skupinu na ministerstvu zdravotnictví, zároveň to kontrolují pojišťovny a vlastně, když by nesplnil podmínky té dotace, tak by tu dotaci musel vrátit. Samozřejmě v prvním kroku bychom s ním komunikovali, aby doplnil třeba počty těch pojištěnců, které musí registrovat a pak bychom mu tu dotaci eventuálně odňali, ale my chceme, aby prostě ty praxe vznikaly, takže budeme se zabývat i teď po roce fungování této dotace nějakým vyhodnocením, abychom si řekli, co nejvíce působilo a kde bychom třeba ten program měli do budoucna upravit a mámě na něho připraveno až 100 milionů korun, takže se může hlásit až stovka lékařů. 

Náměstkyně ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helena Rögnerová hostem Ranního interview Radiožurnálu. Tak, ať se to podaří. Díky. Na shledanou. 
Děkuju také. Na shledanou.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?