Hlavní hygienik ČR varuje: Letošní mírná zima zvyšuje riziko výskytu klíšťat

Vytvořeno: 27. 3. 2014 Poslední aktualizace: 27. 3. 2014

S teplým počasím každoročně přichází četný výskyt klíšťat, která mohou na člověka přenést závažná onemocnění – lymeskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu. Jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

„Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta s klíšťovou encefalitidou se podle údajů VZP v roce 2013 vyšplhaly na 14 184 Kč, jedna dávka očkování vyjde na 700 Kč a přispívají na ní pojišťovny.  Proto apelujeme, aby lidé nepodceňovali prevenci, dali se očkovat a prospěli tak nejen sobě, ale i celému zdravotnímu systému,“ říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

„V loňském roce bylo v ČR hlášeno celkem 625 případů klíšťové encefalitidy, což  je o 52 případů více než v roce 2012, z nichž 2 lidé na toto onemocnění loni bohužel zemřeli,“ říká hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a dodává: „V České republice se proočkovanost populace proti klíšťové encefalitidě pohybuje kolem 23 %. Vzhledem k tomu, že se v naší zemi vyskytuje nejvíce případů tohoto onemocnění v Evropské unii, je procento proočkovanosti velmi nízké. Očkování je přitom jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě, která je velmi nebezpečná a mívá závažné, ne-li fatální následky.“ 

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy je přenášen zejména klíšťaty, popřípadě komáry, nebo alimentární cestou (požitím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího a ovčího mléka, nebo výrobků z takto nedostatečně tepelně opracovaného mléka). Mezi hlavní příznaky této nemoci patří bolest hlavy, malátnost, horečka, pocit na zvracení, světloplachost, bolesti kloubů, průjem nebo bolest v krku.  Pokud není klíšťová encefalitida odhalena včas, nebo má komplikovaný průběh, může zanechat trvalé následky, jako například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu končetin, sníženou výkonost nebo deprese.

Díky mírné zimě hrozí letos přemnožení klíšťat. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzývá občany, aby tato rizika nepodceňovali a dali se včas očkovat. Právě nyní je vhodná doba. První očkování probíhá ve 3 dávkách, přeočkování pak v jedné dávce každé 3 roky. Na vakcínu proti klíšťové encefalitidě svým klientům přispívají zdravotní pojišťovny (přehled zde). Ministerstvo zdravotnictví také na svých stránkách pravidelně zveřejňuje předpověď aktivity klíšťat, kde vydává doporučení pro jednotlivé stupně rizika.

 

Počet případů klíšťové encefalitidy podle věku

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?