Historicky druhý Den zdraví navštívila téměř tisícovka návštěvníků

Vytvořeno: 11. 6. 2019 Poslední aktualizace: 11. 6. 2019

Téměř tisícovka návštěvníků zavítala první červnovou sobotu na druhý ročník Dne zdraví, který v Zítkových sadech na nábřeží Vltavy uspořádalo Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se svými přímo řízenými organizacemi a složkami integrovaného záchranného systému. Ve více než dvou desítkách stánků si návštěvníci mohli například nechat změřit tlak, vyšetřit oči a znaménka, poradit se ohledně očkování i výživy a naučit se správné hygieně rukou. „Prevence pomáhá předejít zdravotním problémům, proto jsme po loňském velmi úspěšném prvním ročníku uspořádali stejnou akci i letos. Je velice důležité podporovat všechny lidi v tom, aby se aktivně zajímali o své zdraví. Podle zájmu návštěvníků mohu říci, že Den zdraví byla ideální příležitost, jak s prevencí začít,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Akce nabídla pestrý program. Po celý den byli na místě k dispozici odborníci a lékaři ze špičkových zdravotnických zařízení ke konzultacím a základnímu vyšetření. Každý, kdo měl zájem nechat si prověřit své zdraví, dostal na začátku kartu návštěvníka. S tou postupně lidé navštěvovali všech jednadvacet stánků, kde si mohli například nechat poradit ohledně výživy, naučit se samovyšetření kloubů, jak si správně čistit zuby, zjistit informace o odvykání kouření, nebo se seznámit s tím, jak správně zacházet s léky. Na místě byla také sanitka pražské záchranky, ve které se lidé učili základy první pomoci. Zajímavostí doslova uprostřed této akce byla houpací destigmatizační lavička iniciativy Na rovinu, která měla za cíl bořit mýty a předsudky o problémech s duševním zdravím. V neposlední řadě se zde zájemci mohli přihlásit do registru dárců kostní dřeně. Návštěvník, který obešel alespoň polovinu stánků, si mohl vyzvednout na stánku Ministerstva zdravotnictví dárek. „Že tato akce měla smysl, dokazuje fakt, že na stánku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady lékaři objevili několik maligních melanomů. Díky včasnému záchytu se nám tak možná podařilo zachránit některé lidské životy,“ popsal ministr Vojtěch. U stánku Všeobecné fakultní nemocnice jednomu návštěvníkovi lékaři naměřili extrémně vysoký tlak a okamžitě ho nasměrovali do nemocnice na důkladné vyšetření. Potěšující zprávou je, že Národní registr dárců kostní dřeně získal několik nových dárců. „Neustále řešíme otázku, jak lidi léčit, ale stejně důležité je také nemocím předcházet. Pořádat tento typ akcí má velký smysl, protože tak oslovíme i ty, kteří běžně k lékaři nechodí, třeba z nedostatku času, ale když to mají cestou, na chvíli se zastaví a nechají si změřit tlak nebo zkontrolovat mateřská znaménka,“ doplnil ministr Vojtěch. 

 

 

Akcí provázel moderátor Aleš Juchelka. Ovšem program Dne zdraví byl proložen vědomostními soutěžemi o hodnotné ceny, které moderoval sám ministr Adam Vojtěch. Soutěžilo se také o kávu s ministrem nebo komentovanou individuální prohlídku budovy Ministerstva zdravotnictví. Dvakrát během dne návštěvníky rozesmála divadelní skupina IMPROvariace se scénkami na zdravotnická témata. Vrcholem programu bylo vystoupení kapely B.LUES, která na závěr akce roztančila Zítkovy sady.

Spolupořadateli akce byly Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice Na Homolce, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Masarykův onkologický ústav, Endokrinologický ústav, Ústav hematologie a krevní transfuze, Státní zdravotní ústav, Revmatologický ústav, Hygienická stanice hl. m. Prahy, Státní ústav pro kontrolu léčiv, iniciativa Na rovinu, Český národní registr dárců dřeně, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Policie ČR a pacientské organizace. Záštitu akci udělila Městská část Praha 2.

 

            

 

 

           

 

             


Odbor komunikace s veřejností
Kontakt pro média: Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?