Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR

Vytvořeno: 23. 2. 2018 Poslední aktualizace: 23. 2. 2018

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V 8. kalendářním týdnu tohoto roku se celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky v České republice oproti předcházejícímu týdnu ještě mírně zvýšila,
a totiž o 0,5 %, a dosáhla hodnoty 1 954 nemocných na 100 000 obyvatel.

Nejvyšší vzestup je evidován ve skupině školáků, tj. ve věkové skupině dětí mezi 6 až 14 lety. Nejvyšší nemocnost je stále hlášena z krajů Libereckého, Pardubického, Moravskoslezského, z Vysočiny a krajů Jihočeského, Plzeňského a Jihomoravského. Ve všech uvedených krajích nemocnost stále přesahuje hodnotu 2 000 nemocných na 100 000 obyvatel. V části krajů již pozorujeme i pokles nemocnosti, a to například ve Zlínském, Středočeském, či Královéhradeckém kraji.

„I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Situace v Evropě odpovídá předpokladům pro tuto roční dobu. Celá západní Evropa je stále ještě ve fázi plošné epidemie. Nemocnost klesá mírně, v některých státech kolísá či spíše stagnuje. U našich bezprostředních sousedů (Německo, Polsko, Rakousko a Slovensko) je stále plošná epidemie. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B.

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu.

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?