Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR

Vytvořeno: 16. 2. 2018 Poslední aktualizace: 16. 2. 2018

Ing. Gabriela Štěpanyová
vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí
 


„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V 7. kalendářním týdnu tohoto roku se celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky v České republice oproti předcházejícímu týdnu zvýšila o 3,3 % a dosáhla hodnoty 1 944 nemocných na 100 000 obyvatel.

Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách, kromě dětí ve věkové skupině do pěti let věku, nejvyšší vzestup je u dospělých ve věkové skupině 25 až 59 let. Nejvyšší nemocnost je  hlášena z krajů Libereckého, Moravskoslezského, Pardubického, Jihočeského, Zlínského, a z Vysočiny, a také z krajů Plzeňského a Středočeského.

„I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Situace v Evropě odpovídá předpokladům pro tuto roční dobu, plošná epidemie chřipky stále probíhá v celé Evropě. V některých státech však již nemocnost začala mírně klesat, například ve Skandinávii a stejně tak i u našich sousedů v Německu. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B.

 

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?