Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR

Vytvořeno: 27. 1. 2017 Poslední aktualizace: 27. 1. 2017

„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu na celém území ČR i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie. Dominujícím původcem zůstává virus chřipky typu A/H3N2,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Ve 4. kalendářním týdnu se celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky v České republice zvýšila o dalších 11,6 % a dosáhla hodnoty 1 887 nemocných na 100 000 obyvatel. Počty nemocných s akutními respiračními infekcemi i nadále stoupají ve všech věkových skupinách, výrazněji pak u dětí ve věkových skupinách 0 až 5 let a 6 až 14 let).

Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Moravskoslezského, Jihomoravského, Zlínského, Libereckého, Olomouckého, Plzeňského a Pardubického.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

„Stále platí doporučení pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, především kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit ve svém okolí,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Plošná epidemie zasahuje stále naprostou většinu evropských států včetně našich sousedů.  V celoevropské statistice již nedochází k dalšímu nárůstu průkazů původce chřipky, zdá se tedy, že Evropa jako taková dosahuje v těchto dnech svého chřipkového vrcholu, přičemž je ovšem nutné mít na zřeteli rozdíly ve vývoji epidemie mezi jednotlivými státy.

 

 

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ)

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?