Epidemie chřipky na území ČR postupně odeznívá

Vytvořeno: 24. 2. 2017 Poslední aktualizace: 24. 2. 2017

„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu chřipková epidemie na území ČR i nadále postupně odeznívá. Přetrvávají však epidemická ohniska lokálního charakteru,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V 8. kalendářním týdnu celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky poklesla v České republice o 4,1 % a dosáhla hodnoty 1 280 nemocných na 100 000 obyvatel. Pokles nemocnosti je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích kromě Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského. Aktuálně nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Jihomoravského, Olomouckého, Pardubického a Moravskoslezského.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují. Dominujícím původcem zůstává virus chřipky typu A/H3N2.

„Stále platí doporučení pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, především kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit ve svém okolí,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Klesá i počet evropských států, které hlásí plošnou epidemii. Lze nicméně předpokládat, že stabilizace na úroveň běžné sezónní nemocnosti bude stále ještě vyžadovat několik týdnů.

 

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu.

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?