Díky programu MEDEVAC mohlo přiletět na léčení dalších pět Libyjců

Vytvořeno: 10. 7. 2012 Poslední aktualizace: 10. 7. 2012

Pět dospělých Libyjců přiletělo v úterý 10. července 2012 ve večerních hodinách do Prahy, aby se u nás léčilo v rámci humanitárního programu MEDEVAC s traumatickými zraněními z loňského válečného konfliktu. Hospitalizováni budou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Pacienti byli vybráni ve spolupráci s českým zastupitelským úřadem v Libyi, zúčastněnými nemocnicemi v Tripolisu a zdravotníkem vyslaným do Libye Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. “Česká republika tak touto účastí dokazuje, že jí není lhostejná situace pacientů v zemích zasažených válečným konfliktem a snaží se jim maximálně pomoci,“ říká první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek. Právě Ministerstvo zdravotnictví ČR zajišťuje program pro dospělé libyjské pacienty.
 
Program MEDEVAC, který je v gesci Ministerstva vnitra ČR, slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Zatím poslední malí pacienti přiletěli do České republiky v červnu letošního roku. Jedná se o dva libyjské chlapce s vrozenými vývojovými vadami srdce, kteří na konci června podstoupili operaci v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole. Do konce letošního roku by se v České republice mohly léčit další jedno až dvě děti z Libye s vrozenými srdečními vadami.
 
 
Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření pomoci do severní Afriky schválila vláda na návrh Ministerstva vnitra ČR v červnu loňského roku.
 
Pro více informací kontaktujte:
Vlastimil Sršeň
ředitel odboru komunikace s veřejností Ministerstva zdravotnictví ČR
tel.: 224 972 166, e-mail: tis@mzcr.cz
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR Ministerstva vnitra ČR
tel.: 974 832 972-3, e-mail: press@mvcr.cz

Přílohy

Typ souboru: doc
TZ Medevac.doc (248,50 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?