Díky dlouhodobé spolupráci Ministerstva zdravotnictví a společnosti Respilon budou zajištěny pravidelné dodávky ochranných pomůcek pro české zdravotníky

Vytvořeno: 25. 3. 2020 Poslední aktualizace: 25. 3. 2020

Ministerstvo zdravotnictví v nejbližších dnech obdrží od české společnosti Respilon na základě darovací smlouvy 30 000 ks roušek ReSpimask s nanovlákenným filtrem. Oproti klasickým ústenkám z netkané textilie zachytí 99,9 % virů i bakterií a ochrání jak svého uživatele, tak osoby v jeho okolí. Roušky okamžitě poputují do nemocnic. Se společností byla rovněž navázána dlouhodobá spolupráce, která zajistí pravidelné dodávky ochranných pomůcek do českého zdravotnictví.

 

Společnost Respilon je dodavatelem nanovlákenných ústenek a respirátorů. V současné době se rozhodla věnovat do českého zdravotnictví mimořádnou dodávku těchto ochranných pomůcek. „Chtěl bych společnosti Respilon jménem Ministerstva zdravotnictví velice poděkovat za darování 30 000 kusů ochranných ústenek. Okamžitě zahájíme jejich distribuci pro české zdravotníky,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Společnost bude navíc od poloviny dubna do České republiky dodávat nově vyvinuté speciální respirátory RespiPro VK – Virus Killer s filtrem obohaceným o akcelerovaný oxid mědi. Díky této inovaci maska patogeny včetně koronaviru nejen mechanicky zachytí, ale také aktivně zahubí. Jedná se tak o pomůcky nejvyšší třídy ochrany, které bude možné používat opakovaně až po několik dnů. „Ministerstvu bude společnost Respilon dodávat od dubna 100 000 ks speciálních respirátorů týdně. Tyto velice účinně respirátory budou primárně určeny pro lékaře v terénu a v nemocnicích,“ upřesnil náměstek ministra Filip Vrubel.   
Ministerstvo zdravotnictví usiluje v současné době také o maximální soběstačnost České republiky ve výrobě ochranných pomůcek. Z tohoto důvodu byla s českou společností Respilon navázána dlouhodobá strategická spolupráce. Společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu bude resort zdravotnictví hledat cesty, jak pomoci s přesunem výroby těchto ochranných prostředků přímo do České republiky. Tuto aktivitu lze totiž považovat za strategickou a v zájmu státu.


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz  

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?