ČR navazuje s Čínou úzkou zdravotnickou spolupráci na základě memoranda s provincií Hebei

Vytvořeno: 26. 11. 2015 Poslední aktualizace: 26. 11. 2015

Ministerstvo zdravotnictví ČR a Komise pro zdraví a rodinné plánování čínské provincie Hebei budou na základě podepsaného memoranda rozvíjet konkrétní spolupráci v oblastech managementu zdravotnictví, klinické medicíny, zdraví žen a dětí, vědecko-vzdělávací oblasti a čínské medicíny. České zdravotnictví má v současné době aktivní spolupráci s městy Peking, Šanghaj a Tianjin a spolu s tím i s provincií Hunan.

„Hebei je také jednou ze tří provincií, odkud v příštím roce přijedou děti s respiračními onemocněními do lázní Karlova Studánka. Nejčastějšími diagnózami jsou v této oblasti u dětí alergie, astma či bronchitida. Hlavním přínosem tohoto projektu je zlepšení zdravotního stavu dětí a podpora českého lázeňství. Spokojené a prokazatelně zdravější čínské děti po pobytu v českých lázních jsou pro mě skvělou ukázku toho, jak mohou spolupracovat tak vzdálené a rozdílné země,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

„Díky těmto smlouvám mezi s sebou spolupracují lékaři a vědci, jsou pořádány stáže pro mladé lékaře a vyměňujeme si poznatky z oblasti veřejného zdraví, hygieny a farmacie. Zároveň se také daří touto formou propagovat v medicínskou turistiku a české lázeňství. Proto jsem rád, že budu moci v rámci návštěvy předsedy vlády v provincii Hebei podepsat s jejími představiteli dohodu o spolupráci mezi touto provincií a naším ministerstvem. Opět nepůjde o nějaké samoúčelné memorandum, neboť v návaznosti na tuto dohodu pan hejtman Hašek, jakožto představitel Jihomoravského kraje rozběhne spolupráci v oblasti lázeňství a spolupráci nemocnic,“ dodal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Memorandum určuje jako další klíčové oblasti spolupráce kardiologii, onkologii, neurochirurgii, vědu, transplantaci orgánů a gynekologii. Obě strany budou všemi silami podporovat komunikaci a školení pro získávání nových poznatků, způsobů, technologií a zařízení mezi zdravotnickými institucemi provincie Hebei a České republiky. Další klíčovou oblastí je podpora zdraví žen a dětí se zaměřením na screening onemocnění v těhotenství, screening onemocnění u novorozenců, dětský autismus a chronická dětská onemocnění.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 604
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?