Chřipková epidemie v ČR ustupuje

Vytvořeno: 28. 2. 2020 Poslední aktualizace: 28. 2. 2020

V devátém kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 323 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje pokles o 7 %.

„Nejnovější údaje potvrzují, že chřipková epidemie v ČR ustupuje a má již jen regionální charakter. Nadále cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Pokles nemocnosti je evidován ve všech věkových skupinách. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Jihomoravského, Libereckého, Zlínského a z Vysočiny.

„Doporučujeme občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

V evropském regionu dosáhla chřipková epidemie vrcholu okolo 5. kalendářního týdne, avšak v některých zemích epidemie chřipky vrcholí až nyní. Slovinsko hlásí velmi vysokou aktivitu, Lucembursko, Rumunsko, Bosna – Hercegovina, Kosovo, Severní Makedonie, Albánie a Arménie hlásí aktivitu vysokou. Zbylé evropské země hlásí aktivitu střední až nízkou. Ve značné části regionu nicméně ještě přetrvává plošné rozšíření.


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz  

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?