Česká republika spor s Diag Human definitivně vyhrála a nebude firmě muset platit požadovaných 10 miliard korun

Vytvořeno: 27. 7. 2014 Poslední aktualizace: 27. 7. 2014

Ministerstvo zdravotnictví obdrželo definitivní rozhodnutí od rozkladového rozhodčího senátu v osmnáct let trvajícím sporu se společností Diag Human. Toto rozhodnutí dává jednoznačně za pravdu České republice a odmítá nárok Diag Human na výplatu přibližně deseti miliard korun.

„Už během čtyřiadvaceti hodin jsem od právníků ministerstva zdravotnictví dostal základní závěry vyplývající z rozhodnutí. Jsou dva a oba jsou pro Českou republiku potěšující. Za prvé: Toto rozhodnutí by mělo být definitivním koncem sporu s Diag Human. A za druhé: Česká republika už by této společnosti neměla dát ani korunu, což považuji za nejdůležitější,“ shrnuje základní závěry obdrženého materiálu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Rozhodci tohoto sporu se totiž ztotožnili s názorem České republiky, že o věci bylo již jednou rozhodnuto a to v roce 2002.

„Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné. Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnuti o platbě 10 miliard z roku 2008,“ vysvětluje základní fakta náměstek ministra zdravotnictví a odborník na spor s Diag Human David Kotris.

Obsah rozhodnutí rozkladového rozhodčího senátu je jakožto velice složitý právní text dále analyzován odborníky. Jejich první podrobnější informace zveřejní Ministerstvo zdravotnictví v pondělí na tiskové konferenci. Její termín bude upřesněn v pondělních dopoledních hodinách.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?