Ceny ministra zdravotnictví za lékařský výzkum za rok 2008

Vytvořeno: 18. 12. 2008 Poslední aktualizace: 18. 12. 2008

Ceny ministra zdravotnictví za lékařský výzkum za letošní rok slavnostně předal Tomáš Julínek oceněným ve Velkém sále pražského Martinického paláce v pondělí 15. prosince. Vítězné práce již po osmnácté vybrala Vědecká rada Interní grantové agentury ministerstva zdravotnictví. Do konečného výběru postoupilo 16 prací z celkových 154 projektů, které agentura letos podpořila.

            Ocenění se dostalo Pavle Křížové, s jejím týmem ze Státního zdravotního ústavu, a to za studium bakterií Neisseria meningitis, způsobujících meningitidu. Za studii virulentních komplexů ministr ocenil Vladimíra Komárka ze 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Odměněn byl za počítačovou analýzu vývojové poruchy řeči, která postihuje pětinu všech dětí. Šárce Pospíšilové z Fakultní nemocnici Brno se dostalo stejné pocty za výzkum leukemických buněk pomocí DNA čipů a jeho využití pro molekulární diagnostiku. Za výzkum časných stadií karcinomů děložního hrdla a ženských vnějších pohlavních orgánů byl vyznamenán cenou také Lukáš Rob z pražské Fakultní nemocnice Motol. Jiří Mazánek z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který zkoumal využití laseru v terapii novotvarů hlavy a krku, byl pátým oceněným.

             Ministr Tomáš Julínek v historickém paláci předal rovněž Čestná uznání ministra zdravotnictví a Zvláštní uznání ministra zdravotnictví.

             Pondělní slavnostní akt otevírá dveře k motivaci a inspirace pro další řešitele na poli lékařského výzkumu, neboť vědecká výzkumná činnost je nezbytnou základnou každoročně do praxe vstupujících nových účinných léků, vakcín, léčebných postupů i metod. Ministerstvo zdravotnictví má i nadále zájem tento aplikovaný zdravotnický výzkum podporovat a pokračovat v udílení Cen ministra za lékařský výzkum.

Predavani_V.JPG

MUDr. Pavla Křížová, CSc. přebírá Cenu ministra

Predavani_01_V.JPG

Doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc. přebírá Cenu ministra
 
proslov.JPG
MUDr. Pavla Křížová, CSc. při projevu
 
pripitek.JPG

Přípitek s ministrem

 
* * *
 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Mgr. Tomáš Cikrt, e-mail: tis@mzcr.cz

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?