Adam Vojtěch: Ve sporu o reálné ceny jsme neustoupili

Vytvořeno: 26. 11. 2018 Poslední aktualizace: 26. 11. 2018

Datum vydání: 23. 11. 2018
Zdroj: Lidové noviny
Autor: Pavel Bartošek


Ministerstvo zdravotnictví získá vůbec poprvé přehled, za kolik jeho nemocnice nakupují léčiva, říká v rozhovoru pro LN šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).

Do sporu s farmafirmami jste se dostali kvůli obchodnímu tajemství, je to tak?

Ano. Nechtěli jsme ustupovat z požadavku na transparentnost, protože jsme přesvědčeni, že máme právo na to, abychom věděli, co se děje v nemocnicích, které řídíme a skrze které teče velké množství peněz. Ale zároveň jsme vnímali argumentaci, že určité informace lze označit za obchodní tajemství. Takže chápeme i snahu farmaceutických firem, aby reálné ceny za jednotlivá balení léků dodávaných do přímo řízených nemocnic nebyly veřejně známé.

 A jak jste to tedy vyřešili?

Došli jsme k závěru, že vytvoříme databázi, kam budou farmafirmy reportovat ceny jednotlivých léků tak, abychom je měli k dispozici. A mohli je srovnávat navzájem. Protože chceme i nemocnicím samotným umožnit, aby třeba viděly, že za nějaký lék platí nadprůměrné částky oproti ostatním.

Bude to vyžadovat vytvoření nového systému?

Ano. K tomu se zavázala Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podepíšeme memorandum, které obsahuje závazek, že AIFP vytvoří a zafinancuje databázi, do níž se budou hlásit ceny léků. Přístup k ní bude mít také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a zdravotní pojišťovny. Plus naše přímo řízené organizace, tedy hlavně velké fakultní nemocnice.

Nemáte obavu, že SÚKL jako regulátor pak začne snižovat úhrady, což povede farmafirmy k tomu, že léky pro nemocnice kvůli tomu zdraží?

Určitě ne. Protože vnitřní cenové referencování (neboli stanovení maximální úhrady – pozn. red.) funguje jinak, takže tyto ceny nebudou moci podle právních předpisů využít. Budou mít přístup k souhrnným datům. Uvidí tedy údaje o průměrné ceně, ale nebude je využívat, protože zákon s tím nepočítá. Bude to skutečně jen informativní, SÚKL na základě toho nebude dělat změny v úhradách.

Takže nemocnicím to žádné zdražení léků nepřinese?

Ne.

A nemocnice v databázi uvidí, že jinde nakupují levněji?

Přesně tak. Budou se moci navzájem srovnávat. Uvidí údaje o váženém průměru a nejvyšší a nejnižší reálnou cenu za balení. Budou tak mít motivaci, aby v některých případech, když třeba budou o 30 procent nad průměrem, začaly jednat s firmou o snížení ceny za daný lék. A my se pak budeme i ptát nemocnic, proč jsou nad nějakým průměrem.

Takže budete hodnotit nemocnice podle toho, za jaké ceny nakupují?

Jistě. Ty ceny samozřejmě mohou být odlišné z relevantních důvodů. Protože samozřejmě pokud nemocnice odebírá pět balení nebo 500 balení, projeví se to i tak, že těch 500 balení bude v přepočtu na krabičku levnější než pět balení. Ale chceme mít nástroj, abychom se mohli ptát, proč se ceny liší. Protože doposud žádné tyto informace systematicky nemáme.

Dokdy má tedy databáze vzniknout?

Do konce ledna.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?