Rozhovor s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem

Vytvořeno: 14. 11. 2016 Poslední aktualizace: 14. 11. 2016

Sobotka by si měl odpočinout

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je jedním ze dvou ministrů za ČSSD, kteří mají opustit svůj resort. Počínání předsedy vlády Bohuslava Sobotky nechápe a doporučil mu klidový režim. „Všechen ten tlak se na něm podepisuje. Být v jeho kůži, odjedu na hory a vypnu mobil,“ říká.

Jeden z vašich vládních kolegů mi napsal, že premiérovi asi přeskočilo. Co si myslíte vy?

S panem premiérem jsem se viděl při soukromém jednání minulé pondělí. Mám pocit, že na něho dolehl výsledek ČSSD v krajských volbách a že se ani on z toho výsledku neumí úplně zvednout. Nevidím mu ale do hlavy a netuším, co zamýšlí. Jestli uskutečňuje nějaký plán, musí vám ho sdělit on.

O svém odvolání jste se dozvěděl z médií. Proč myslíte, že to premiér neřekl dotyčným do očí?

Nechci hodnotit počínání předsedy vlády. Mohu vám jen říct, že já bych to dělal jinak. Když jsem sám někoho odvolával, napřed jsem to s tím člověkem probral, snažil jsem se s ním domluvit, případně mu řekl jméno nástupce. A pak jsem to rychle veřejně oznámil. Premiér je ale samozřejmě ve složitější situaci. Pravomoc odvolávat a jmenovat ministry má prezident, takže vše ještě navíc musí být zkonzultováno s Hradem, aby nevznikly komplikace.

Vědělo vedení strany předem, že premiér změny ve vládě oznámí?

Hned po volbách jsme měli několik setkání i s panem premiérem – s ministry, grémiem ČSSD, šéfy parlamentních klubů. Musím říct, že tam se mi to líbilo. Bylo to otevřené, řekli jsme si na rovinu, co se nepovedlo. Všude zaznívalo, že musíme zásadně změnit styl, být razantní. Že naše pozitivní kroky nemohou soupeřit s negativní kampaní, kterou proti nám vede Andrej Babiš. Shodli jsme se, že Lidový dům musí začít více pracovat, že potřebujeme data, různé průzkumy, abychom věděli, co od nás voliči očekávají. Z těch setkání jsme se rozešli s novou energií a chutí do intenzivnější práce. No, a pak najednou přišel ten dopis pana premiéra, který nás ale bohužel dostal do pasti.

Do jaké pasti?

Podle mě nepůsobí dobře, když se oznámí rekonstrukce vlády, kde figurují jen zástupci jedné strany, ČSSD. Nakonec to skončilo tak, že ostatní předsedové stran v koalici řekli, že jejich ministři pracují dobře, že oni žádné problémy nemají, že slabé výsledky má jen ČSSD. Přitom to není pravda! Například doprava (vedená Danem Ťokem za ANO, pozn. red.) vůbec není v dobrém stavu, ani další resorty pod ANO. Spustilo to šílenou mediální kampaň. Média, která nejsou ČSSD nakloněna, hned přišla s žebříčky, který sociální demokrat je horší. O dalších stranách se vůbec nemluví. To je střelba do vlastní nohy. Andrej Babiš ve sněmovně prohlásil k novinářům: „Celou dobu jsem říkal, že ti tři jsou nejhorší, a vidíte, dokonce i Sobotka mi dal konečně za pravdu.“ Že premiér má právo si vyměnit tým, o tom žádná. Ale mým cílem jako bytostného sociálního demokrata je, abychom neshodili vlastní práci. Abychom neprohráli zápas, který ne neúspěšně vedeme s Andrejem Babišem, jenž chce konkrétně ze zdravotnictví udělat divizi svého Agrofertu.

Řekl jste toto i panu premiérovi na schůzce? Jak reagoval?

Řekl. Řekl jsem mu na rovinu, že teď není doba, abychom si lili splašky na hlavu. Že teď musíme bojovat jako lvi. Po tomto jednom ztraceném zápase se musíme zvednout a obrátit celkové skóre v náš prospěch. To mu řekla i spousta jiných spolustraníků.

Jak se cítíte ve chvíli, kdy z médií čteme, že premiér „vypisuje inzerát“ na vaše místo a že nahradit by vás mohl senátor Jan Žaloudík nebo šéf plzeňské nemocnice Václav Šimánek?

Jde o to, aby vše, co jsem tu nastartoval, pokračovalo. Když jsem slyšel ta dvě jména, říkal jsem: ano, tihle jsou nesmírně kvalitní. Jenže jak jsem četl, oba můj post odmítli.

Je stejně kvalitní Miloslav Ludvík, který byl nakonec ohlášen jako váš nástupce?

Výběr pana Ludvíka nebudu komentovat. Toto rozhodnutí je plně v kompetenci premiéra a nese za něj veškerou odpovědnost.

Vyměněn má být i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Je podle vás unaven, jak říká premiér?

Jedna věc je, jaké máme politické názory. Nepatřím do toho progresivistického tábora nové levice, kterou reprezentuje Jiří Dienstbier. Jeho vidění světa je velmi odlišné od toho mého, ale jako šéf legislativní rady funguje skvěle a s přibývajícím časem ve funkci umí stále lépe týmově pracovat. Je i mým výrazným spojencem. První rok jsem ve válce s Babišem byl jako osamocený voják v poli. Teď už se často ostře ohradí proti rozpínavosti Agrofertu i on.

Premiér si v dopise také postěžoval, že zatímco on v kampani absolvoval desítky akcí, jiní straníci se jen vezli…

To mířilo zejména na některé krajské politiky. Musím uznat, že on se opravdu hodně snažil.

Premiér sám vypadá velmi unaveně. Pocítil jste to i na pondělní schůzce?

Samozřejmě všechen ten tlak se na něm podepisuje. To jeho nasazení je enormní. Být na jeho místě, sebral bych se, odjel na hory, vypnul mobil a trochu si srovnal myšlenky. Pak bych teprve oznámil, co dál. Nikdo si neumíme představit, jak náročné období nyní prožívá.

Jak reagují straníci na vaši výměnu?

Spousta lidí mi napsala, včetně dlouholetých členů. Dokonce z mého domovského Bohumína mi psali, že v případě mého konce ve funkci vypovědí členství ve straně. Já je přemlouvám, že to by opravdu bylo přehnané. Ale to, jak za mnou lidé stojí, mi dělá moc velkou radost. Rád bych jim za to poděkoval. Sociálním demokratem ale zůstanu s funkcí i bez ní.

Proč pořád opakujete jméno ministra financí? To je mezi vámi opravdu tak zásadní spor?

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je naše největší konkurence, je extrémně houževnatý a cílevědomý. My na ministerstvu jsme mu ale ukázali, že jsme silní, že se nenecháme spláchnout jeho mediální a byznysovou silou. Během tří let ve vládě jsem se naučil, že na Andreje Babiše platí jen síla. Nesmíte mu ani trochu uhnout. Teď jsme dosáhli toho, že sedíme v zákopech, občas nějaké přestřelky jsou, ale frontální útoky se už nekonají. On ale opravdu touží po ovládnutí českého zdravotnictví a čeká. Jakmile tu nebudu, ani na okamžik nepochybuji, že se o ovládnutí resortu opět pokusí.

Jenže podle našich informací jste v premiérových očích nebyl dostatečně vidět. Na jedné ze schůzek s poradci se Sobotka rozčiloval nad články, které popisovaly Babišovu spanilou jízdu po nemocnicích, kde měl na sobě lékařský plášť. „A Němeček je sakra kde,“ rozčiloval se prý Sobotka…

Němeček hlavně nemá důvod šaškovat a hrát si na doktora, protože Němeček opravdový doktor je, to zaprvé. Zadruhé, já jezdím po nemocnicích celé tři roky, ne jenom měsíc před volbami. A že nejsem v médiích? Tento problém ale máme všichni ministři za sociální demokracii, protože holt strana nevlastní celostátní noviny jako ANO. To není o tom, že bychom nebyli aktivní! Kdyby tu místo mě seděl za ČSSD kdokoli, třeba Brad Pitt, stejně o něm nebudou Babišovy stranické noviny (MF Dnes, Lidové noviny, Metro, pozn. red.) psát cokoli pozitivního. To není o jednotlivých ministrech ani o jejich údajné únavě. To je o tom, že musíme být jednotní, silní a nesmíme reagovat ukvapeně. Pokud by pan premiér chtěl, já unavený nejsem a chci za naši stranu dál bojovat.

Rozhovor vyšel v časopisu Týden v pondělí 14. listopadu 2016.