Stanovení nebezpečného výrobku: sada umělých nehtů NAIL ART, for nail fruit color, CRACKING NAIL ART, NO:019, O.R.DTM

Vytvořeno: 29. 2. 2016 Poslední aktualizace: 29. 2. 2016

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 věty druhé zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

 

NAIL ART, for nail fruit color, CRACKING NAIL ART, NO:019, O.R.DTM
značení dle dolepené etikety: UMENY NEHTY, ITEM NO:HY150137,
EAN: 8418861501376 (kód neexistuje)

Výrobce dle značení/ Země původu: neuveden/ Čína
Dovozce: HY-DOMACI HRACKY.CZ, Praha 4 (firma neexistuje)
Distributor: nezjištěn
Prodejce: Thi Huong Tran, Rokycanova 1615, 356 01 Sokolov, IČ: 44647948
(prodejna: Potraviny u Hanky, ul. Nábřežní, 356 01 Sokolov – přístavba mezi budovami č.p. 1458 a 1459)

Popis: Jedná se o sadu 12 plastových nehtů na ruce v různých barevných a stylových variantách a lepidla v cca 5 cm dlouhé oranžové tubě (na lepidle je ve složení uveden dibutylftalát). Nehty jsou uzavřeny do plastového blistru, který je společně s lepidlem vložen do světle růžové závěsné papírové skládačky s plastovým průhledem. Na skládačce jsou uvedeny anglické texty identifikující výrobek a jeho kód, další propagační texty, návod k použití a varování. Na dolepené bílé papírové etiketě se nachází chybně uvedený český název výrobku, kódy (včetně neexistujícího čarového – EAN – kódu), uvedení neexistující firmy jako dovozce, symbol Zeleného bodu, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“), značka shody CE (jejíž použití je u tohoto typu výrobků neoprávněné), recyklační symbol a piktogram výrobku nevhodného pro děti do 3 let.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky odstavce b) článku 3 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009, o kosmetických přípravcích, protože ve svém složení uvádí látku, která je v kosmetických přípravcích zakázána v příloze II tohoto nařízení (ref. č. 675), a to dibuthylftalát.

Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při použití výrobku může docházet ke kontaktu s kůží, přičemž látka, ktera nesmí být součástí složení kosmetických prostředků, může přestupovat do organizmu, kde představuje riziko pro reprodukci či může nepříznivě ovlivňovat zdraví zejména u citlivých skupin obyvatel.

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.

Přílohy