Stanovení nebezpečného výrobku – Ruční mlýnek na  strouhanku a ořechy Culinaria red zn. BANQUET FOR YOUR HOME

Vytvořeno: 13. 6. 2012 Poslední aktualizace: 13. 6. 2012

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 80 odst. 7 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek: 

 
Ruční mlýnek na strouhanku a ořechy Culinaria red, zn. BANQUET ® FOR YOUR HOME, Item nr. 56YG160R, ID nr.: 02-2011 YT111219, EAN: 8591022170816
 
Výrobce/Země původu: LINYI YINGTE METAL MACHINE CO., LTD., XIANGGONG TOWN, HEDONG DISTRICT, LINYI CITY, SHANDONG, CHINA
Dovozce a distributor: VETRO-PLUS a.s., Vocelova 1176, 500 02 Hradec Králové, IČ: 63217180
 
Popis: Kovový mechanický barevný mlýnek na mletí ořechů a strouhanky. Vnitřní mlecí válec je vyroben ze stříbrně zbarveného kovu, rukojeť a vtlačovací díl do násypky jsou z bílého plastu. Mlýnek je asi 25 cm vysoký, balen v plastovém sáčku a kartonu. Na přední straně kartonu je velká fotografie mlýnku, anglický název výrobku (Manual crumbs and nut grater Culinaria Red) a obchodní značka BANQUET ® FOR YOUR HOME. Na kartonu se dále nalézají malé ilustrativní fotografie zpracovávaných potravin (ořechů a rohlíků), popis výrobku v různých jazycích včetně češtiny, adresa dovozce/distributora, různé kódy a piktogram výrobku určeného pro styk s potravinami (symbol kelímku a vidličky).
 
Odůvodnění:  Výrobek nesplňuje požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004, podle kterého materiály a předměty, určené pro styk s potravinami musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí. Laboratorními testy bylo zjištěno, že při mletí dochází k narušení povrchu mlýnku vlivem otáčení struhadla, přičemž barevné hoblinky z povrchu mlýnku o velikosti 0,5 − 2,0 cm kontaminují pomletou potravinu. Tyto hoblinky mohou při polknutí poranit ústa nebo trávicí ústrojí spotřebitele.
 
 
Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.
 

Přílohy