Stanovení nebezpečného výrobku – Perfect Lashes

Vytvořeno: 2. 12. 2011 Poslední aktualizace: 2. 12. 2011

  

 
Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek: 
 

 

Perfect Lashes
 
Výrobce/Země původu:   For BEAUTY s.r.o., Lužánecká 4B, 602 00 Brno, IČ: 25541960/ Česká republika
 
Distributor: Perfect Beauty s.r.o., Lužánecká 2002b/4b, 602 00 Brno, IČ: 29277213
 
Popis výrobku: Primární obal výrobku tvoří bílá tuba s uzávěrem. Na tubě je uveden název výrobku, obsah balení (3,5 ml) a název s adresou výrobce. Dále se na tubě nacházejí další obchodní sdělení (Bioaktivní růstové a stimulační sérum k přirozenému prodloužení a zesílení řas. Unikátní sérum − revoluční novinka aktivující nový a silný růst řas. Až o 5 mm delší řasy, 30 % hustší. 20 % silnější.) Na tubě je uvedena doba spotřeby (šarže) výrobku. Primární obal je uložený v kartonové skládačce s obchodními sděleními (Perfect Lashes; Bioaktivní růstové a stimulační sérum k přirozenému prodloužení a zesílení řas. Unikátní sérum − revoluční novinka aktivující nový a silný růst řas!!! Již nikdy krátké, řídké a olámané řasy, nyní již jen vlastní přirozeně krásné a dlouhé řasy. Perfect Lashes s aplikačním štětečkem k elegantnímu nanášení. Po 4 měsících aplikace můžete očekávat: – až o 5 mm delší řasy!!!, – až o 30 % hustší, – až o 20 % silnější. Pro Vaše krásné oči! pro mladistvý vzhled! POZOR! Pečlivě čtěte příbalový leták, kde najdete více informací o tomto výrobku a způsobu použití. Prostředek není prodejný v maloobchodní síti. Přednostně pro profesionální použití.) Dále je uvedena doba spotřeby (šarže), složení výrobku (Ingredients), jméno a adresa výrobce.
 
Odůvodnění:  Výrobek obsahuje léčivou látku s názvem bimatoprost (CAS 155206-00-1; Lumigan), což je syntetický prostamid, látka strukturálně podobná tělu vlastnímu prostaglandinu F 2α. Tato léčivá látka je indikována pro snížení zvýšeného nitroočního tlaku u chronického glaukomu s otevřeným úhlem a nitrooční hypertenze u dospělých. Nadměrný růst řas je jedním z nejčastějších nežádoucích účinků tohoto léčivého přípravku. Uvedená léčivá látka je základem některých registrovaných léčivých přípravků schválených právě pro použití v uvedených indikacích. Tyto léčivé přípravky jsou s ohledem na své indikace a nežádoucí účinky vydávány pouze na lékařský předpis. Z odborného posouzení této léčivé látky vyplývá, že lze poměrně s vysokou pravděpodobností předpokládat, že při aplikaci bimatoprostu na řasy je možné očekávat především nežádoucí účinky v oblasti očních víček (erytém, svědění a otok očních víček, zánět víček, hyperpigmentace očních víček, zvýraznění oční štěrbiny). Výskyt těchto nežádoucích účinků bude častější při aplikaci bimatoprostu na řasy, než při jeho podávání do spojivkového vaku. Je možné očekávat i oční nežádoucí účinky, zanesení do oka je v případě aplikace na řasy pravděpodobné. Z očních nežádoucích účinků je možné očekávat hyperémii spojivek, svědění, pálení, suchost a bolest očí, alergickou konjunktivitidu, eroze rohovky, edém spojivky, fotofobii, zhoršení zrakové ostrosti a pigmentace duhovky. Méně často se vyskytují i závažnější nežádoucí účinky, jakými jsou např. krvácení rohovky, uveitida, cystoidní makulární edém, iritida, blefarospazmus a retrakce víček.
            Přestože je výrobek deklarovaný výrobcem jako kosmetický prostředek, nesplňuje požadavky   závazných předpisů   pro kosmetické   prostředky, a   to § 26 odst. 1 písm. d) zákona   č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, protože není značen s ohledem na svou povahu a způsob použití. Výrobek dále nesplňuje požadavky zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, ve znění pozdějších předpisů, a to § 4 odst. 3, protože není opatřen informacemi umožňujícími posouzení rizik spojených s jeho užíváním.

 

 

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.
 

Přílohy