Stanovení nebezpečného výrobku: Parfumy Stic, PREDATOR PARIS FOR MEN

Vytvořeno: 2. 8. 2022 Poslední aktualizace: 2. 8. 2022

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek:

Parfumy Stic, PREDATOR PARIS FOR MEN
EAN kód: 377003057031 (neexistuje)

Výrobce/ Země původu: neuvedeni

Distributor/ dovozce: neuvedeni

Prodejce: BA-THA-HA s.r.o., 8. pěšího pluku 399, 738 01 Frýdek-Místek, IČO: 05600936

(prodejna: BA-THA-HA s.r.o., 8. pěšího pluku 399, 738 01 Frýdek-Místek)

Popis: Toaletní voda v průhledném skleněném flakonu s bílými pruhy, s viditelně vedenou trubičkou a se stříbrným, plastovým uzávěrem. Na flakonu je uveden název výrobku PREDATOR PARIS,       na spodní straně je dolepená plastová etiketa s texty EDT NATURAL SPRAY, PARFUMYSTIC MADE IN FRANCE, s kódem 9J76 a s údajem o jmenovitém obsahu. Toaletní voda je vložena do papírové skládačky oranžové barvy s černým mramorováním. Na její přední straně se nacházejí texty identifikující výrobek (Parfumy Stic, PREDATOR PARIS FOR MEN), další texty (EAU DE TOILETTE, NATURAL SPRAY VAPORISATEUR) a údaj o jmenovitém obsahu. Na zadní straně skládačky je uveden text Parfumy Stic, další texty, včetně informace o údajné zemi původu (MADE IN FRANCE), seznam přísad, kde je uveden mj. „Butylphenyl methylpropional“ a varovné a informační cizojazyčné texty. Na boční straně skládačky je uveden kód 9J76, na spodní straně je uveden neexistující EAN kód, symbol otevřeného kelímku symbol recyklace, výstražný symbol hořlaviny a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnému prostředí (piktogram „basketbalisty“). Na horní straně skládačky je uveden text „Parfumy Stic“.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka 2-(4-terc-butylbenzyl)propanal (CAS 80-54-6; lilial) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 1666. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele neschválil udělení výjimky pro tuto látku a lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví.