Stanovení nebezpečného výrobku – Mlýnek na ořechy s válečkem z ušlechtilé oceli

Vytvořeno: 24. 11. 2014 Poslední aktualizace: 24. 11. 2014

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 80 odst. 7 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek:

 

Mlýnek na ořechy s válečkem z ušlechtilé oceli / WALNUT GRATER

VOG-Nr. 720039, EAN: 9001466777872

 

Výrobce/ Země původu: NANJING HOPE CO., LTD.; ROOM 102, YIRAN BUILDING NO. 8 SUYUAN AVE., JIANGNING, NANJING/ Čína

Dovozce: VOG, s.r.o., Všechromy 43, 251 63 Strančice, IČ: 60465026

Distributoři: výrobek byl distribuován široké škále odběratelů v ČR (TESCO, MAKRO, SPAR, OBI, BAUMAX, SPOZA, SUPERDISKONT, UNIHOBBY) i v zahraničí (VOG Polsko, VOG Maďarsko, VOG Rakousko, VOG Slovensko)

 

Popis: Ruční mechanický mlýnek na ořechy/strouhanku výšky cca 24 cm. Tělo mlýnku, násypka a klička jsou plastové s povrchovou úpravou bílé barvy, mlecí válec je kovový. Mlýnek je balen v bílé papírové skládačce s vyobrazením ořechů a červeného mlýnku stejného typu. V skládačce je vložen informační leták s návodem k použití a bezpečnostními informacemi. Na skládačce se nacházejí anglické pokyny k použití výrobku. Na spodní straně skládačky se nachází symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (vidlička a pohárek) a piktogram Zeleného bodu. Je zde nalepena bílá papírová etiketa s mj. českým a slovenským názvem, uvedením země původu a dovozce, kódy výrobku, uvedením materiálů, z kterých je mlýnek složen, piktogramem Zeleného bodu, symbolem nabádajícím k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“) a piktogramem druhu materiálu obalu.

 

Odůvodnění:  Výrobek nesplňuje požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004, podle kterého materiály a předměty, určené pro styk s potravinami musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí. Laboratorními testy bylo zjištěno, že při mletí ořechů dochází výraznému poškozování povrchové úpravy plastového těla mlýnku vinou špatného vycentrování kovového mlecího válce, který při mletí drhne o plastové tělo mlýnku a poškozuje povrchovou barevnou úpravu. Uvolněné částečky mohou při polknutí poranit ústa nebo trávicí ústrojí spotřebitele.

 

 

 

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.

Přílohy