Stanovení nebezpečného výrobku: HERBS of BULGARIA, AFTER SHAVE, LAVENDER, biofresh

Vytvořeno: 8. 3. 2023 Poslední aktualizace: 8. 3. 2023

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

HERBS of BULGARIA, AFTER SHAVE, LAVENDER, biofresh
údaje dle značení na dolepené etiketě: Herbs of Bulgaria Lavender-voda po holení
EAN: 3800200963269


Výrobce dle značení/ Země původu:
BIO FRESH LTD., Plovdiv, Bulgaria, www.biofresh.bg, biofresh COSMETICS/ Bulharsko
Distributor dle značení: Lucona s.r.o., Zahradní 129/5, Liberec, www.MILUJIKOSMETIKU.CZ
Prodejce: Dekorativní kosmetika s.r.o., Zahradní 129/5, 460 01 Liberec XI-Růžodol I, IČO: 25481070
(prodejna: drogerie, výdejna internetového obchodu www.milujikosmetiku.cz, nám. Šaldovo 30/4, Liberec I)

Popis: Jedná se o vodu po holení, ve skleněném, průhledném flakonu oválného tvaru s rozprašovačem a s černým, plastovým, šroubovacím uzávěrem. Na přední straně flakonu je ve stříbrném rámečku text identifikující výrobek (LAVENDER AFTER SHAVE), na zadní straně flakonu je uveden kód 27921B011 a údaj o nominálním obsahu výrobku. Na dně flakonu je nalepená plastová etiketa s údaji o výrobci, symbol otevřeného kelímku, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“) a texty v anglickém jazyce a v azbuce. Flakon je vložen do fialovo – bílé papírové skládačky s motivem květů levandule. Na přední straně skládačky jsou uvedené texty identifikující výrobek ve stříbrném rámečku (HERBS of BULGARIA) a bílým písmem uvedený text (AFTER SHAVE, LAVENDER, biofresh). Na boční straně skládačky jsou údaje o výrobci, EAN kód, tištěný kód 27921B011, údaj o nominálním obsahu výrobku, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“), seznam přísad, kde je uvedena složka mj. „Butylphenyl Methylpropional“ (na papírové skládačce je složka černým fixem začerněna) a další cizojazyčné texty. Na druhé boční straně jsou cizojazyčné texty a dolepená etiketa s českým názvem výrobku (Herbs of Bulgaria Lavender – voda po holení), informační texty v českém jazyce a údaj o distributorovi.

Odůvodnění: Laboratorními testy byla zjištěna přítomnost látky 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial). To je v rozporu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 1666. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele neschválil udělení výjimky pro tuto látku a lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví.