Stanovení nebezpečného výrobku: GOCCI GILLIAN BOOM, GORDANO PARFUMS, Eau de toilette

Vytvořeno: 10. 11. 2022 Poslední aktualizace: 13. 11. 2022

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

GOCCI GILLIAN BOOM, GORDANO PARFUMS, Eau de toilette
EAN: 5902114884987


Výrobce dle značení/ Země původu:
REVERS COSMETICS Sp. Z o.o., 05-090 Raszyn, ul. Slowikowskiego 39 A, www.reverscosmetics.pl/ Polsko
Dovozce/ distributor: neuvedeni
Prodejce: Van La Nquyen, Velkopavlovická 4071/23, 628 00 Brno, IČO: 88267580
(prodejna: PRODEJNA TEXTILU, OBUVI A DOMÁCÍCH POTŘEB, náměstí Svobody 1322, 755 01 Vsetín)

 

Popis: Jedná se o toaletní vodu ve skleněném flakonu s rozprašovačem a se stříbrným plastovým uzávěrem. Na přední straně flakonu jsou texty identifikující výrobek a obrázek dvou stříbrných, protínajících polokruhů. Flakon je vložen do světle růžové papírové skládačky s obrázkem dvou stříbrných, protínajících polokruhů, která je zabalená v celofánovém obalu. Na přední straně skládačky jsou uvedené texty identifikující výrobek (GOCCI GILLIAN BOOM, GORDANO PARFUMS), další texty (Eau de toilette, Natural Spray Vaporisateur Pour Femme) a nominální obsah výrobku. Na zadní straně skládačky jsou uvedené texty identifikující výrobek (GORDANO PARFUMS, GOCCI GILLIAN BOOM 168), cizojazyčné texty, včetně českého názvu výrobku (KOLÍNSKÁ VODA), nominální obsah výrobku, údaj o výrobci, zemi původu (Made in EU.POLAND a další informace o údajné zemi původu (FRAGRANCE MADE IN FRANCE), EAN kód, cizojazyčné texty týkající se použití výrobku a seznam přísad, kde je uvedena složka mj. „Butylphenyl Methylpropional“. Na papírové skládačce je dále uveden symbol otevřeného kelímku a výstražný symbol hořlaviny. Výrobek svým názvem, grafikou a celkovým designem připomíná jiný značkový výrobek.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 1666. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele neschválil udělení výjimky pro tuto látku a lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví.