Stanovení nebezpečného výrobku: bělící pásky na zuby Crest, 3D WHITE, NO SLIP, Whitestrips, (L)8188V43

Vytvořeno: 20. 2. 2019 Poslední aktualizace: 20. 2. 2019

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

 

Crest®, 3D WHITE, NO SLIP, Whitestrips™, SUPREME FLEXFIT, (L)8188V43

(bělící pásky na zuby)

EAN kód: 889714000465

 

Výrobce/ Země původu: PROCTER & GAMBLE, CINCINNATI OH 45202/ USA

Dovozce: Vladislav Niedoba, Nádražní 841, 739 91 Jablunkov, www.vybeleni-zubu.com, IČO: 05895197

 

Popis: Jedná se o bělící pásky na zuby, které jsou baleny po dvou kusech v jednotlivých sáčcích. Sáčky jsou vloženy do barevné papírové skládačky, na přední straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek a obsah balení. Na zadní straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek a obrázky použití. Na spodní straně skládačky jsou údaje o výrobci, kódy, seznam přísad a EAN kód. Na boční straně jsou uvedeny cizojazyčné texty. Papírová skládačka je zatavena v plastové fólii, na které je nalepena bílá etiketa s českým názvem výrobku, odkazem na internetovou stránku, návodem k použití a seznamem přísad výrobku v českém jazyce.

Odůvodnění: Laboratorní vyšetření prokázalo obsah peroxidů v přepočtu na peroxid vodíku v množství 9,02 ± 0,72 % hm. v přípravku. To je v rozporu s limitem 0,1 % hm. peroxidu vodíku (přítomného nebo uvolněného) ve volně dostupných přípravcích na bělení nebo zesvětlení zubů stanoveným v příloze III (ref. č. 12) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Používání kosmetických přípravků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku (přítomného nebo uvolněného) nad 0,1% hm. není bezpečné bez dohledu zubního lékaře.

Riziko použití výrobku spočívá v toxických účincích peroxidu vodíku, které mohou být zvýrazněny aplikací na (již dříve) poraněnou tkáň, opakovanou aplikací, konzumací alkoholu či u kuřáků. V krajním případě mohou tyto podmínky vést ke vzniku rakoviny dutiny ústní.

 

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.

 

Přílohy