Stanovení nebezpečného výrobku: Bambooware®, Bamboo Fibre Picher &Tumbler Set

Vytvořeno: 16. 11. 2018 Poslední aktualizace: 16. 11. 2018

 

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek:

 

Bambooware®, Bamboo Fibre Pitcher & Tumbler Set, kód *9VPRO262*

údaje na dolepené etiketě: Nádobí z bambusového vlákna – Džbán a poháry set

 

Výrobce dle značení/ země původu: BRIGHTMAN INDUSTRIAL LTD, Ningbo Jiangdong Cheng You Imp Exp&Co. Ltd. 14F, Building B. Pacific Plaza, No. 565, Jiangjia Road, Ningbo, 315040, Zhejiang/ Čína

Distributor/ dovozce: Mountfield a.s., Mirošovická 697, 251 64 Mnichovice, IČO: 25620991

Prodejce: Mountfield, Pražská 200, 530 06 Pardubice

 

Popis: Pětidílná sada plastového nádobí s dekorem barevných obrázků květin v kartonovém přebalu s průhledem obsahuje džbán s víkem a 4 poháry. Set bambusového nádobí je vložen do kartonového přebalu s nápisy na přední straně (Bambooware®, Bamboo Fibre Pitcher & Tumbler Set), s uvedením počtu jednotlivých částí setu a se symboly ECO Friendly a Food safe USA/EU. Na zadní straně je uveden název a kód výrobku, symboly vhodnosti použití do myčky a nevhodnosti do mikrovlnné trouby, obrázek bambusu a různé texty (Made from Bamboo Fibre, Eco-friendly, Dish-washer safe, Fresh & natural appearance). Na boční straně je obrázek bambusu, složení výrobku (Bamboo Fibre), anglický text (FROM THE EARTH BACK TO THE EARTH) a uvedený objem jednotlivých části setu. U některých výrobků je dolepená etiketa s českým názvem výrobku (Nádobí z bambusového vlákna – Džbán a poháry set) a texty týkající se pokynů k používání, země původu a deklarace zdravotně nezávadného výrobku (etiketa se stejným textem ve slovenském jazyce).

Odůvodnění: Výrobek nesplňuje požadavek závazných právních předpisů, a to článku 3 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami, podle kterého výrobek musí být vyroben tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek neuvolňoval své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí. Laboratorními testy bylo prokázáno, že z pohárů ze setu se za předvídatelných podmínek použití uvolňuje melamin v množství 3,78 – 7,29 mg/kg simulantu. To je v rozporu s články 10 a 11 nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I tohoto nařízení (referenční č. 19975, 25420 a 93720, č. látky 239). Limit (2,5 mg melaminu/kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen. Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin ze dne 16. 4. 2010 (Scientific Opinion on Melamine in Food and Feed) může melamin způsobit poškození ledvin.

 

Úplný text stanovení nebezpečného výrobku v textových formátech word a pdf a předmětné fotografie v příloze.

Přílohy