Stanovení nebezpečného výrobku: Bamboo Fiber Kids set

Vytvořeno: 18. 3. 2022 Poslední aktualizace: 18. 3. 2022

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek:

Bamboo Fiber Kids set
údaje dle dolepené etikety: 77880030, soupr.5díl. MIX DEKOR, děts.jídel., ECO, bambus
EAN kód: 8594169558905

Výrobce dle nabývacího dokladu / Země původu: YIWU HARVEST IMPORT and EXPORT Co., LTD, 4th floor, Unit 6, bulding 59, Yongsheng Yiwu Zhejiang / Čína

Dovozce dle nabývacího dokladu: PLASTIMEX Prostějov, spol. s.r.o., Sladkovského 3065/14, 796 01 Prostějov, IČO: 46966820

Prodejce: Mgr. Milan Kopecký, Spačice 43, 538 43 Běstvina, IČO: 45969019 (prodejce stáhnul výrobek z trhu)

Popis: Sada plastového nádobí v kartonovém přebalu obsahuje hluboký talíř, misku, 1 lžíci, 1 vidličku a pohárek s různobarevným dekorem a obrázky (např. barevný jednorožec, víla s korunkou a různobarevné hvězdičky). Set nádobí pro stolování je vložen do béžového kartonového přebalu s textem identifikující výrobek (Bamboo Fibre Kids set, eco), obrázkem zebry a hvězdiček. Na boční straně přebalu je znázorněn obsah setu a nápis Eco, na druhé straně jsou uvedené anglické texty s pokyny k použití, symbol nevhodnosti výrobku do mikrovlnné trouby a symbol vhodnosti použití výrobku do myčky nádobí. Na zadní straně přebalu jsou uvedené texty (Frombamboo, Bamboo Kid picnic set, •Square Dinner Plate•Square Bowl•Tumbler), obrázek jednorožce, hvězdiček, korunky, robota a bambusových výhonků, dále je zde nalepena bílá etiketa s českým názvem výrobku (soupr.5díl. MIX DEKOR, děts.jídel ), číslem šarže (77880030), EAN kódem, údajem o dovozci, symbolem pohárku s vidličkou, recyklačním symbolem a symbolem nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Odůvodnění: Plastové materiály určené pro styk s potravinami (food contact materials, dále jen FCM) mohou být vyrobeny pouze z látek náležitě posouzených a autorizovaných v souladu s kapitolou II, oddíl 1, čl. 5 nařízení Komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I (Seznam Unie povolených monomerů, jiných výchozích látek, makromolekul získávaných mikrobiální fermentací, přídatných látek a pomocných látek pro výrobu polymerů). Používání bambusových a jiných neautorizovaných rostlinných přísad v plastových materiálech přicházejících do kontaktu s potravinami může představovat riziko pro lidské zdraví, ke kterému může dojít při akcelerující degradaci některých těchto plastů. To může vést k migraci některých látek do potravin (formaldehyd, melamin) v množstvích, která překračují povolené limity a mohou představovat riziko pro lidské zdraví.