Stanovení několika nebezpečných výrobků prodejce Jaroslava Svobodová, Ústí nad Labem

Vytvořeno: 4. 8. 2023 Poslední aktualizace: 4. 8. 2023

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečné tyto kosmetické přípravky:

Balzám na vlasy, Baobab, Emulze Lednice, Krém Brusinka, Krém Lifting Den, Krém oči, Krém Pigmentové skvrny,
Krém Vrásky Fuč, Lifting oči, Oční okolí, Olej Konečky, Šampón, Uklidňující báze, Zmizík lokálně na pupínky
číslo šarže/ sp. do: 07/24, 28.5.2024, 19. 5. 2023
EAN: neuveden

 

Výrobce/ Země původu: Jaroslava Svobodová, Pincova 2975/21, 400 11 Ústí nad Labem/ Česká republika
Distributor/ dovozce: neuvedeni
Prodejce: Jaroslava Svobodová, Pincova 2975/21, 400 11 Ústí nad Labem – Severní Terasa, IČO: 07657315
(prodej přes sociální sítě: facebook, instagram)

Popis: Jedná se o kosmetické přípravky – (masti, šampón, balzám na vlasy, olej na vlasy) naplněné v zavařovacích sklenicích z čirého skla s barevným šroubovacím uzávěrem. Na sklenicích jsou nalepeny etikety s názvy výrobků (Balzám na vlasy, Baobab, Emulze Lednice, Krém Brusinka, Krém Lifting Den, Krém oči, Krém Pigmentové skvrny, Krém Vrásky Fuč, Lifting oči, Oční okolí, Olej Konečky, Šampón, Uklidňující báze, Zmizík lokálně na pupínky), na některých jsou uvedené kódy (07/24, 28.5.2024, 19.5.2023). Jiné informace ani další značení není uvedeno.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u výrobků nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle tohoto nařízení smějí být na trh uváděny pouze takové kosmetické přípravky, které jsou bezpečné pro lidské zdraví, jsou-li používány za obvyklých nebo rozumně předvídatelných podmínek použití. Aby byl kosmetický přípravek bezpečný, musí být v souladu s uvedeným nařízením splněny podmínky, které právě tuto bezpečnost zajišťují, tj. dodržení požadavků správné výrobní praxe, musí být provedeno posouzení bezpečnosti a vypracována zpráva o bezpečnosti kosmetického přípravku. Dále před uvedením kosmetických přípravků na trh musí být předloženy Evropské komisi informace o jejich složení, které jsou tak dostupné toxikologickým střediskům. Výše uvedené požadavky nebyly u těchto kosmetických přípravků dodrženy.

Riziko: Pokud není prokázáno, že je kosmetický přípravek bezpečný pro lidské zdraví, je-li používán za obvyklých nebo rozumně předvídatelných podmínek použití, nelze považovat možné riziko závažného ohrožení lidského zdraví za vyloučené. Navíc v případě nastalých možných zdravotních potíží v souvislosti s použitím kosmetického přípravku nemají toxikologická střediska možnost zjistit podrobné informace o jeho složení a zvolit tak rychlé a náležité lékařské ošetření.