Stanovení nebezpečného výrobku: GOCCI BEAUTY, GORDANO PARFUMS, Eau de toilette

Vytvořeno: 16. 12. 2022 Poslední aktualizace: 16. 12. 2022

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

GOCCI BEAUTY, GORDANO PARFUMS, Eau de toilette
EAN: 5902815165644

Výrobce dle značení/ Země původu: REVERS COSMETICS Sp. Z o.o., 05-090 Raszyn, ul. Slowikowskiego 39 A, www.reverscosmetics.pl/ Polsko
Distributor dle nabývacího dokladu: ADAPTA, spol. s.r.o., Podnikatelská 565, 190 11 Praha – Běchovice, IČO: 41327373
Prodejce: Family Koruna s.r.o., Chelčického 2107/15, Brno-Královo Pole, IČO: 05719577
(prodejna: FAMILY KORUNA, Dolní 61, 768 61, Bystřice pod Hostýnem)

Popis: Jedná se o toaletní vodu ve skleněném flakonu hranatého tvaru s rozprašovačem a s černým plastovým uzávěrem. Na přední straně flakonu jsou texty identifikující výrobek (GOCCI BEAUTY, GORDANO PARFUMS) a další texty (EAU DE TOILETTE FOR WOMEN, NATURAL SPRAY VAPORISATEUR) v černém orámování. Flakon je vložen do papírové skládačky světlé barvy s červenými motivy obrysů květin, papírová skládačka je zabalená v celofánovém obalu. Na přední straně skládačky jsou uvedené texty identifikující výrobek (GOCCI BEAUTY, GORDANO PARFUMS), další texty (EAU DE TOILETTE FOR WOMEN, NATURAL SPRAY VAPORISATEUR) a nominální obsah výrobku. Na zadní straně skládačky jsou uvedené texty identifikující výrobek (GORDANO PARFUMS, GOCCI BEAUTY 193), cizojazyčné texty, včetně českého názvu výrobku (KOLÍNSKÁ VODA), nominální obsah výrobku, údaj o výrobci, zemi původu (Made in EU.POLAND) a další informace o údajné zemi původu (FRAGRANCE MADE IN FRANCE), EAN kód, cizojazyčné texty týkající se použití výrobku a seznam přísad. Na papírové skládačce je dále uveden symbol Zeleného bodu, symbol otevřeného kelímku, výstražný symbol hořlaviny a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“). Výrobek svým názvem, grafikou a celkovým designem připomíná jiný značkový výrobek.

Odůvodnění: Laboratorními testy byla zjištěna přítomnost látky 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial). To je v rozporu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 1666. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele neschválil udělení výjimky pro tuto látku a lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví.