Stanovení nebezpečného výrobku: jaqueline, GORDANO PARFUMS, EAU DE TOILETTE, pour femme

Vytvořeno: 30. 10. 2023 Poslední aktualizace: 30. 10. 2023

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

jaqueline, GORDANO PARFUMS, EAU DE TOILETTE, pour femme
číslo šarže/ sp. do: 05.2024
EAN: 5902114882815

Výrobce dle značení/ Země původu: REVERS COSMETICS Sp. Z o.o., 05-090 Raszyn, ul. Slowikowskiego 39 A, www.reverscosmetics.pl/ Polsko
Distributor/ dovozce: neuvedeni
Prodejce: David Lam Nguyen s.r.o., Pražská 3, 569 02 Březová nad Svitavou, IČO: 09118811
(prodejna: Potraviny David, Masarykovo náměstí 25, 664 01)

Popis: Jedná se o toaletní vodu ve skleněném flakonu hranatého tvaru s rozprašovačem a se zlatým plastovým uzávěrem. Na přední straně flakonu jsou texty zlaté barvy identifikující výrobek (jaqueline, GORDANO PARFUMS, EAU DE TOILETTE, pour femme). Flakon je vložen do papírové skládačky, hranatého tvaru, bílé barvy s černobílým textem GORDANO PARFUMS a ta je vložena do papírové skládačky bílé barvy se zlatými vodorovnými pruhy a je zabalená v celofánovém obalu. Na přední straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek a nominální obsah výrobku. Na zadní straně skládačky jsou uvedeny texty (GORDANO PARFUMS, JAQUELINE 20), cizojazyčné texty, včetně českého názvu výrobku (KOLÍNSKÁ VODA), nominální obsah výrobku, údaj o výrobci, zemi původu (Made in EU.POLAND) a další informace o údajné zemi původu (FRAGRANCE MADE IN FRANCE), EAN kód, tištěný kód na skládačce 05.2024, cizojazyčné texty týkající se použití výrobku a seznam přísad, kde je uvedena složka mj. „Butylphenyl Methylpropional“, dále je zde uveden symbol Zeleného bodu, symbol otevřeného kelímku, výstražný symbol hořlaviny a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“). Výrobek svým názvem, grafikou a celkovým designem připomíná jiný značkový výrobek.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u uvedeného výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle čl. 14 odst. 1 písm. a) nařízení nesmějí kosmetické přípravky obsahovat zakázané látky uvedené v příloze II. Látka 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal (CAS 80-54-6; lilial) je uvedena v příloze II pod referenčním číslem 1666. Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1 B. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele neschválil udělení výjimky pro tuto látku a lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci) používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví.