Ministr zdravotnictví navštívil nemocnice a hospic v Jihočeském kraji

Vytvořeno: 6. 2. 2018 Poslední aktualizace: 6. 2. 2018

Odbor komunikace s veřejností
tiskové oddělení


Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil v pátek 2. února Nemocnici Písek, a.s., Nemocnici Strakonice, a.s., a Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. Při návštěvách v těchto zařízeních se setkal s hejtmankou Jihočeského kraje Ivanou Stráskou, ředitelkou holdingu jihočeských nemocnic Zuzanou Roithovou, managementem a zaměstnanci těchto zařízení.

V nemocnici v Písku si ministr Vojtěch mimo jiné prohlédl i nově zrekonstruované imunologické oddělení a laboratoře. Písecká nemocnice se stala nejúspěšnější nemocnicí roku 2017. Podle jejího ředitele Jiřího Holana mají i v Písku problémy s nedostatkem kvalifikovaného personálu k zajišťování všech služeb, které poskytují. Oproti tomu nemocnice ve Strakonicích má podle slov jejího ředitele Tomáše Fialy v současné době dostatek lékařů i zdravotních sester. Strakonická nemocnice obsadila v hodnocení kvality českých nemocnic celkově páté místo.

„Jak v Písku, tak ve Strakonicích jsem si uvědomil, že velmi významnou roli ve spokojenosti pacientů hraje přístup lékařů a sester a dalšího zdravotnického personálu, a také přátelská atmosféra, která v obou zařízeních evidentně panuje. Obě nemocnice jsou příkladem toho, že úsměv a pozitivní přístup k pacientům jsou pro léčbu stejně důležité jako moderní přístroje a postupy, “ uvedl po návštěvě jihočeských nemocnic ministr Adam Vojtěch.

O domácí péči, podpoře rodin a řadě dalších specifických bodů, v nichž se resort zdravotnictví potkává se sociální problematikou v oblasti paliativní péče, diskutoval ministra Adama Vojtěcha s vedením Hospicu sv. J. N. Neumanna. Ministr Vojtěch se zde setkal i s řadou klientů tohoto zařízení. „Jsem nesmírně potěšen, když slyším z úst babiček a dědečků a chválu na lékaře i sestřičky. Tento typ péče přináší velké nároky především na zdravotnický personál, a proto jsme velmi podrobně rozebírali například otázku, jak zatraktivnit a přivést i do tohoto typu péče více zdravotních sester, které chybí především v domácí péči,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po návštěvě prachatického hospicu.