Informace o projektu
Mezi projekty Ministerstva zdravotnictví ČR podpořenými z Operačního programu Zaměstnanost plus je realizován i projekt „Podpora uživatelů a neformálních pečujících v jejich zapojování do systému péče o duševní zdraví a do hodnocení jeho kvality“, zkráceně PodUP (reg. č. projektu: CZ.03.02.02/00/22_031/0004254).
Cílem projektu je zvýšit počet i vliv zapojených lidí se zkušeností s duševním onemocněním (uživatelů) a neformálních pečujících na změny systému péče o duševní zdraví a na hodnocení kvality služeb poskytovaných lidem se zkušeností s duševním onemocněním.
K tomu, aby počet zapojených osob i vliv obou skupin na vývoj systému péče o duševní zdraví rostl, je potřeba vybavit jak uživatele, tak neformální pečující potřebnými informacemi, znalostmi, dovednostmi i kompetencemi. Proto jsou do projektu PodUP zařazeny klíčové aktivity, které se věnují jejich vzdělávání.
Zároveň vzniká v rámci projektu metodika plánování zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících na regionální úrovni (metodika), která přinese návod, jak vytvořit plán pro zapojování lidí z těchto dvou cílových skupin na krajské úrovni (plán). Za použití této metodiky budou vytvořeny 4 plány ve 4 participujících krajích (Jihočeský, Jihomoravský, Plzeňský a Královéhradecký). V rámci projektu budou tyto plány také realizovány. Během trvání projektu PodUP budou totiž jak metodicky (prostřednictvím v projektu vznikající celorepublikové Platformy peer pracovníků), tak i finančně (z projektového rozpočtu) podpořeni konkrétní uživatelé a neformální pečující na konkrétních pozicích v rámci jednotlivých krajů. Metodika bude následně poskytnuta všem krajům v ČR spolu s doporučením vzniku podobných plánů.
Abychom podpořili možnost diskuse o dostupnosti a kvalitě péče v jednotlivých krajích a možnost jasné formulace potřeb uživatelů a neformálních pečujících, pořádáme v rámci projektu PodUP setkávání lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících v jednotlivých krajských fórech v zainteresovaných krajích. Cílem projektu PodUP je, aby postupem času bylo vytvořeno propojení krajských fór na jednotlivé krajské úřady.
Ústředním tělesem projektu je pracovní skupina, která v sobě spojuje úředníky, zástupce poskytovatelů péče se zástupci uživatelů a neformálních pečujících. Každý člen pracovní skupiny přispívá svou expertízou k tvorbě výstupů projektu. Pracovní skupina bude spolupracovat také na revizi a tvorbě plánů kvality a dodržování lidských práv ve dvou psychiatrických nemocnicích / léčebnách, ve dvou psychiatrických klinikách / odděleních všeobecných nemocnic a ve dvou centrech duševního zdraví. Tyto plány budou tvořeny se zřetelem právě na problematiku zapojování uživatelů a neformálních pečujících do struktur vybraných poskytovatelů péče o duševní zdraví a do přímé péče o jejich klienty/pacienty.
Projekt PodUP byl zahájen 1. 6. 2024 a končí 31. 5. 2027. Upřímnou snahou celého projektového týmu je, aby během těchto tří let se téma zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících stalo nedílnou součástí péče o duševní zdraví v ČR a přispělo tím ke zkvalitnění a dostupnosti této péče.
O projektu blíže zde.