Identita občana

Vytvořeno: 18. 12. 2023 Poslední aktualizace: 29. 12. 2023

Od 10. 7. 2023 dochází ke změně v přihlašování do Očkovacího portálu občana. Jednorázové přihlašování prostřednictvím SMS bude postupně ukončováno. Každý, kdo má zřízenou Identitu občana, má nadále k dispozici 10 jednorázových přihlášení pomocí SMS kódu, po jedenácté se bude možné přihlásit pouze prostřednictvím Identity občana. K tomuto kroku je přistupováno v souladu s konceptem eGovernmentu v ČR.

Identita občana je název pro sadu identifikačních prostředků, které slouží pro vzdálené prokazování totožnosti při využívání online služeb a při přihlašování do portálů státní a veřejné správy ČR.

Ověření totožnosti probíhá vždy přes jeden z identifikačních prostředků. Tyto prostředky jsou napojeny na Národní bod a zprostředkovávají je akreditovaní poskytovatelé.

Pro přihlášení k registraci na očkování lze zvolit jeden z následujících identifikačních prostředků:

Jaký identifikační prostředek zvolit?

Pro přístup k online službám Vám bude stačit vybrat jen jeden z dostupných prostředků. Může se ale stát, že vám bude některý vyhovovat více, i přesto že už jiný máte aktivovaný, ať už pro specifické situace, nebo z jiných důvodů které nedokážeme předvídat. Zvažte tedy prosím všechny dostupné možnosti. 

  • Pokud již využíváte ověřování totožnosti pomocí jednoho z dostupných identifikačních prostředků, bude pro vás nejjednodušší použít stejnou metodu i pro další online služby.
  • V případě, že používáte internetové bankovnictví ČS, ČSOB, KB, MONETA nebo Air Bank, máte možnost ověřit svou totožnost přes něj.
  • Máte-li zřízenou datovou schránku, můžete si prostřednictvím webových stránek Mojedatovaschranka založit NIA ID, nebo Mobilní klíč eGovernmentu online.

Jestliže nemůžete využít žádnou z možností výše, budete si muset zařídit zcela nový identifikační prostředek. Zažádat o něj lze online, ale pro jeho aktivaci budete muset navštívit osobně CzechPoint a prokázat se na místě dokladem totožnosti (OP či pas).

  • Pokud máte chytrý telefon, doporučujeme zvolit Mobilní klíč eGovernmentu.
  • Pokud nemáte chytrý telefon, ale máte jiný mobilní telefon, bude pro vás vhodnější NIA ID.

NIA ID je identifikační prostředek umožňující zaručené prokazovaní totožnosti při přihlašování k online službám.  Jedná se o tzv. dvoufaktorový způsob ověření. Pro přihlášení uživatel zadá přístupové údaje tvořené uživatelským jménem a heslem, které si zvolí během registrace. Následně zadá jednorázově vygenerovaný SMS kód, který přijde na jeho mobilní telefon.

Více informací naleznete na: Chci založit Identitu občana