Doporučení k očkování proti onemocnění covid-19 pro letošní podzimní a zimní sezónu

Vytvořeno: 15. 12. 2023 Poslední aktualizace: 25. 3. 2024

Do České republiky dorazila 15. prosince nová proteinová vakcína NUVAXOVID XBB 1.5. od společnosti Novavax. Možnost objednat si tuto vakcínu a následná distribuce bude spuštěna pro poskytovatele zdravotních služeb provádějící očkování proti covidu-19 v průběhu třetího prosincového týdne.

Vakcína Nuvaxovid XBB.1.5 je určena k očkování osob ve věku 12 let a starších. Podává se jako jedna dávka, bez ohledu na předchozí vakcinační status. 

Již od poloviny září je pak v České republice k dispozici adaptovaná monovalentní očkovací látka Comirnaty Omicron XBB.1.5. Ta je určena pro zájemce starší 5 let a očkuje se také jako jedna dávka.

Pro již dříve očkované zájemce v případě obou vakcín platí, že by další dávka měla být podána nejdříve tři měsíce po dávce předchozí. O optimálním termínu načasování očkovaní, resp. přeočkovaní, se proto poraďte se svým lékařem.

Registrace k očkování probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na adrese: registrace.mzcr.cz, přehled očkovacích míst je pak k dispozici na: ockoreport.uzis.cz. Vakcíny si pro své pacienty mohou u distributora objednat také ordinace praktických lékařů a další zdravotnická zařízení. 

Přílohy